Pigułka dla kobiet i mężczyzn, i dzieci
24 Kwiecień 2017    |    Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander
ślubosfera moda i uroda zdrowie Pigułka dla kobiet i mężczyzn, i dzieci

Pigułka dla kobiet i mężczyzn, i dzieci

Pigułka dla kobiet i mężczyzn, i dzieciPrzyjmowana przez kobiety pigułka hormonalna ma wpływ nie tylko na nie, na ich dzieci, ale również na mężczyzn. Antykoncepcyjny...

 

 

Prace nad męską pigułką antykoncepcyjną były kiedyś prowadzone, ale zostały zarzucone. Pytaniem retorycznym jest kwestia przyczyn, dla których dziś nie są prowadzone. Tymczasem jednak okazuje się, że pigułka damska pozostaje nie bez wpływu również na mężczyzn. I w odniesieniu do zadanego wyżej retorycznego pytania, powiedzieć można, że poniekąd dobrze, że ma ona wpływ na mężczyzn, bo nie jest przecież sprawiedliwe, by dla przyjemności męsko-damskiej tabletki brały jedynie kobiety...

 

Niemęscy mężczyźni

 

Przyjmowanie hormonów przez kobiety ma wpływ również na mężczyzn, przez fakt, że hormony zanieczyszczają środowisko, a w ten sposób oddziałują i na mężczyzn. Przed kilkoma laty brytyjski dziennik The Times opisał coraz szersze zjawisko feminizacji ciał męskich, za które odpowiedzialność ponosić ma duża ilość hormonów żeńskich w środowisku – np. w wodzie wodociągowej. Mężczyźni cierpią najczęściej na ginekomastię, czyli przerost piersi i wykształcanie się w nich tkanek typowo kobiecych, które muszą operacyjnie zmniejszać, by nie przypominać kobiet, ale także na poważniejsze problemy – jak wskazują brytyjskie badania w ciągu ostatnich kilkunastu lat biorąc pod uwagę męskie komórki rozrodcze, mężczyźni stali się niemal 30% mniej męscy!
 

Podobne wnioski płyną z badań przeprowadzonych w Ameryce – tamtejsi naukowcy Thomas G. Travison, Andre B. Araujo, Amy B. O’Donnell, Varant Kupelian oraz John B. McKinlay z New England Research Institutes w Massachusetts wykazali, że ostatnich latach mężczyźni stali się mniej męscy, bo mają coraz mniej testosteronu (kliknij, jeśli pragniesz poznać wnioski z ich badań w oryginale). A próbując odnaleźć przyczyny tych niekorzystnych zmian, autorzy badania wykluczyli, by winne były takie czynniki jak wiek, otyłość czy tryb życia, także oni musieli zatem wskazać czynniki środowiskowe, jako główne źródło wpływające na spadek męskości.


Nieszczęśliwe kobiety
 

W innym, także amerykańskim, badaniu, którego wyniki opublikowano w The Journal of Sexual Medicine udowodniono, że przyjmowanie przez kobiety pigułki antykoncepcyjnej może obniżyć także u nich poziom testosteronu – a jest to szkodliwe, gdyż odbić się może na kondycji seksualnej a nawet mentalnej (kliknij, jeśli chcesz poznać dane w oryginale).
 

Pigułka szkodzić może kobiecie na wiele różnych sposobów – przede wszystkim zwiększa ryzyko zachorowania na raka, jak opisaliśmy w osobnym tekście na stronach Ślubosfery, ale nawet gdy nie zaszkodzi zdrowiu, zaszkodzić może w inny sposób – na przykład poprzez zaburzenia emocjonalne – w badaniu opublikowanym na łamach pisma Trends in Ecology and Evolution wykazano bowiem, że kobiety biorące pigułkę mogą źle wybrać męża, bo ich naturalna, zależna właśnie od hormonów, zdolność od wybrania najlepszego dla siebie partnera jest przez przyjmowanie pigułki po prostu zaburzona (kliknij, by o tym przeczytać w oryginale).
 

Poza chorobami i ograniczonym rozpoznaniem pigułka może też powodować zespół dysfunkcji seksualnej – co z kolei udowodnili w 2010 roku badacze niemieccy – najbardziej typowym objawem tego schorzenia jest po prostu mniejsza ochota na seks (kliknij, by przeczytać więcej). Niestety na tym nie kończy się lista objawów – jak podkreśla autorka jednego z badań w tym zakresie dr Klaudia Panzer – bo zaliczyć do nich można również potęgujący się ból podczas seksu. Dr Panzer zaleca lekarzom leczącym pacjentki z takimi objawami poszukiwanie przyczyn w pigułce a nie – jak to się często dzieje – w przesłankach psychologicznych. Badacze dodają także, że ten niekorzystny wpływ pigułki – niechęć do seksu i niemożność czerpania z niego zadowolenia ze względu na ból – może się utrzymywać a nawet być niestety trwały. „Nasza praca jest efektem siedmiu lat badań, podczas których odnotowaliśmy wiele przypadków kobiet z zaburzeniami seksualnymi, które używały pigułek antykoncepcyjnych i których hormonalne i seksualne problemy nie skończyły się po odstawieniu pigułki” - wyjaśnił zaangażowany w badanie dr Irvin Goldstein.

 

Niestety nie bez wpływu na dzieci

 

Najpoważniejszym ryzykiem, jakie w związku z przyjmowaniem pigułki dotyczy dzieci, jest fakt, że jej działanie może być wczesnoporonne – pigułka działa bowiem na trzy sposoby: po pierwsze ma uniemożliwić wykształcenie się komórki żeńskiej, po drugie ma uniemożliwić przedostanie się do komórki żeńskiej komórki męskiej, a po trzecie – gdy zawiodą dwa pierwsze sposoby – ma uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka – a to właśnie jest działanie wczesnoporonne.

 

Nie powinno więc również dziwić, że wykazano krytyczny wpływ pigułki na poronienia także wtedy, gdy ciąża jest pożądana. Badacze hiszpańscy García-Enguídanos A, Martínez D, Calle ME, Luna S, Valero de Bernabé J, Domínguez-Rojas V z Unidad de Reproducción Humana w Klinice Tambre w Madrycie dowiedli, że kobieta, która przyjmuje pigułkę przez co najmniej dwa lata przed zajściem w ciążę, narażona jest na wyraźnie większe prawdopodobieństwo poronienia.

 

Ponadto zanieczyszczenie środowiska hormonami – tymi z pigułki oraz tymi, które stosowane są w produkcji żywności – staje się na tyle znaczne, że odbija się także na organizmach dzieci. Jak pokazują badania, zachowania seksualne ludzi zależą od działania hormonów w okresie prenatalnym – już wtedy wpływają też np. na to, czy w dorosłym wieku dzieci będą miały zachowania heteroseksualne czy homoseksualne.
 

Za różnego rodzaju problemy rozrodcze w wieku dojrzałym mogą być odpowiedzialne hormony, jakie zanieczyszczają nasze środowisko i wpływają na organizm dziecka przed narodzeniem – wykazali C. A. Wilson oraz D. C. Davies z Departments of Basic Medical Sciences oraz Clinical Developmental Sciences, Uniwersytetu Londyńskiego (kliknij, by poznać badania w oryginale). Można się spodziewać – zaznaczają badacze – że dodatkowe hormony mają większy wpływ na wrażliwy organizm dziecka niż nawet na organizm dorosły. W badaniach wskazano także, że matki, którym podawane są hormony mające podtrzymać ciążę lub dlatego że cierpią na zaburzenia pracy nadnerczy, mają częściej niż inne kobiety córki o skłonnościach homoseksualnych.


Przeczytaj również:


 

Fot. shutterstock.com iophoto

zdrowie - spis treści:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Sposoby na zmęczenie jesienne i poprawę samopoczucia w małżeństwie

Sposoby na zmęczenie jesienne i poprawę samopoczucia w małżeństwie

Zmęczenie i przygnębienie jesienne mają już naukowe uzasadnienie. Ale istnieją sposoby na radzenie sobie z osłabieniem – by zadbać o zdrowie i aby gorsze samopoczucie nie odbijało się źle na...

5 niespodziewanych korzyści z gimnastyki

5 niespodziewanych korzyści z gimnastyki

Liczne dobra, które daje ruch dla zdrowia i urody – i to już niewielka porcja gimnastyki – a o których może jeszcze nie wiesz...  

Jak spory w małżeństwie wpływają na zdrowie

Jak spory w małżeństwie wpływają na zdrowie

Jak się kłócisz w małżeństwie, tak ucierpisz na zdrowiu – czyli na jakie schorzenia powinni uważać małżonkowie, którzy się spierają w typowy sposób.  

Warzywa i nowalijki na smutki i troski kobiece

Warzywa i nowalijki na smutki i troski kobiece

Smutek, przygnębienie, a nawet depresja – czyli schorzenia nazywane chorobami cywilizacyjnymi – na które w większości cierpią kobiety, nawet te zakochane i w szczęśliwym małżeństwie, można leczyć przez spożywanie większej...

Jak się przed ślubem nie zastresować

Jak się przed ślubem nie zastresować

Przygotowania do ślubu i wesela mogą być źródłem poważnych nerwów, istnieją jednak sposoby na poradzenie sobie z przedślubnym stresem.  

O poście w Wielkim Poście

O poście w Wielkim Poście

Jak i dlaczego w Wielkim Poście należy pościć, czyli praktyczne zalecenia wielkopostne. I po co pościć, czyli dlaczego post pomaga w miłości i w małżeństwie, a nawet w relacjach poza...

3 dobre zasady na poprawę zdrowia i urody

3 dobre zasady na poprawę zdrowia i urody

Nie tylko z okazji wielkiej zmiany – jak zmiana roku, czy zmiana stanu cywilnego – ale na każdy dzień, od dzisiaj: kilka prostych pomysłów, jak poprawić urodę i zadbać o...

Mniej przypadków zatorów płuc, gdy kobiety porzucają pigułkę

Mniej przypadków zatorów płuc, gdy kobiety porzucają pigułkę

Po ryzyku choroby wzroku, a nawet wystąpienia nowotworów, lekarze wykazują kolejny związek pigułki i chorób: we Francji w ciągu 1 roku znacznie spadła ilość zatorów płuc u młodych kobiet, gdy...

1 godzina sportu dla zapracowanych

1 godzina sportu dla zapracowanych

Już 1 godzina ruchu dziennie rekompensuje zniszczenia, jakie w organizmie wywołuje całodzienne siedzenie...  

7 porcji warzyw zmniejsza ryzyko chorób niemal 2 razy

7 porcji warzyw zmniejsza ryzyko chorób niemal 2 razy

Im więcej zjada się warzyw i owoców, tym lepiej chroni się zdrowie, a zjadanie 7 porcji dziennie niemal o połowę zmniejsza ryzyko poważnych chorób – wykazali brytyjscy badacze.    

Koniec cudownej diety przed ślubem

Koniec cudownej diety przed ślubem

Nie powodowała głodu, dawała szybki spadek wagi, stosowały ją nawet słynne narzeczone, jednak już wiadomo, że dieta białkowa może być tak szkodliwa dla zdrowia jak wypalanie dziennie paczki papierosów!  

Co wspomaga, a co nie, zdrowie i formę w zimie

Co wspomaga, a co nie, zdrowie i formę w zimie

Znane i mniej popularne, sposoby na zachowanie zdrowia i dobrej formy po lecie, i przez jesień, i przez zimę.  

Związek między pigułką i jaskrą

Związek między pigułką i jaskrą

Istnieje związek między przyjmowaniem pigułki a zachorowaniem na jaskrę w późniejszym wieku i powinien być brany pod uwagę przez okulistów, ginekologów, a zwłaszcza przez kobiety.  

Witamina B na ładne włosy i walkę ze stresem

Witamina B na ładne włosy i walkę ze stresem

By włosy rosły piękne i mocne oraz by nie wypadały i by nie siwiały zbyt szybko, a także na ładną cerę, a nawet na walkę ze stresem, czyli witaminy B...

Przed ślubem wyśpij się na zdrowie. Umysłowe.

Przed ślubem wyśpij się na zdrowie. Umysłowe.

Stres i kłopoty ze zdrowiem mogą być przyczyną problemów ze snem, ale i problemy ze snem mogą być przyczyną kłopotów ze zdrowiem, w tym chorób umysłowych – dlatego należy zadbać...

Jogging zamiast mastektomii?

Jogging zamiast mastektomii?

Drastyczna decyzja Angeliny Jolie podjęta z obawy przed rakiem będzie wzbudzać kontrowersje, tym bardziej że naukowcy wykazali właśnie, iż ryzyko choroby zmniejsza regularny wysiłek fizyczny...  

Małżeństwo kobiety i mężczyzny jest dobre dla zdrowia. I tylko ono.

Małżeństwo kobiety i mężczyzny jest dobre dla zdrowia. I tylko ono.

Kobiety i mężczyźni w małżeństwie są zdrowsi niż osoby samotne i niż osoby tworzące związki jednej płci – nawet jeśli i one zostaną nazwane małżeństwami.  

Sposobów parę na dobrą pamięć

Sposobów parę na dobrą pamięć

Planowanie ślubu wymaga dobrej pamięci, podobnie jak prowadzenie domu i w ogóle wiele spraw życia dorosłego – ale na szczęście pamięć można ćwiczyć i zadbać o nią tak, by służyła...

W poszukiwaniu prawdziwego zdrowia i piękna

W poszukiwaniu prawdziwego zdrowia i piękna

W diety i cudowne kremy wpisana jest dziś niemal obietnica piękna i szczęścia, a jednak dbanie o wygląd prowadzi do frustracji. Wnętrze jest zaniedbywane, a tymczasem nie ma nic ważniejszego...

I że mnie nie opuścisz

I że mnie nie opuścisz

Tajemnica wierności małżeńskiej: bliskość. Bo wpływa na poziom oksytocyny. A oksytocyna uodparnia na zdradę.  

Miłość. Na pamięć.

Miłość. Na pamięć.

Można, niestety, być samotnym nawet w małżeństwie czy rodzinie. I właśnie osamotnienie w rodzinie może, niestety, prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. O miłość dbać trzeba nie tylko od święta...  

Jak jeść dla zdrowia, figury… i przyjemności

Jak jeść dla zdrowia, figury… i przyjemności

Przygotowania do ślubu czy świątecznych wydarzeń połączone są z wysiłkiem na rzecz poprawy figury. Jednak warto wiedzieć nie tylko, co jeść, ale także, jak jeść, by jedzenie sprawiało przyjemność a...

Odchudzanie nie

Odchudzanie nie

Coraz więcej gwiazd zachodnich nie ukrywa swych krągłości, czy więc wrócimy do kanonu piękna sprzed paru dekad, gdy kobieta mogła mieć kobiece kształty…  

Rozważny czy romantyczny – jaki mąż będzie najlepszy?

Rozważny czy romantyczny – jaki mąż będzie najlepszy?

Nowe badania pokazały, że to niekoniecznie rozsądek podpowiada kobietom wybór rozważnego mężczyzny oraz że niekoniecznie jest nierozsądne wybrać męża romantycznie...  

Małżeństwo i rodzina czy... różowa wstążeczka?

Małżeństwo i rodzina czy... różowa wstążeczka?

Rak piersi nie musi być wyrokiem? Być może, ale może. Tylko kobieta wcale nie musi być na niego skazana – małżeństwo i rodzina nie tylko są lepsze, ale i lecznicze.  

Dla kobiet walczących... z problemami z cerą

Dla kobiet walczących... z problemami z cerą

Problemy z cerą trapią już nie tylko nastolatki, ale nawet kobiety dorosłe i to nawet przez lata – oto ostatnie doniesienia z frontu walki z pryszczami!  

Ślub i rodzina wcześnie – dla dzieci i w ogóle – są lepsze

Ślub i rodzina wcześnie – dla dzieci i w ogóle – są lepsze

Nie warto odkładać na później ślubu i rodziny: nowe badania naukowe dowodzą, że im młodsi są oboje rodzice, tym zdrowsze dzieci.  

Pigułka dla kobiet i mężczyzn, i dzieci

Pigułka dla kobiet i mężczyzn, i dzieci

Przyjmowana przez kobiety pigułka hormonalna ma wpływ nie tylko na nie, na ich dzieci, ale również na mężczyzn. Antykoncepcyjny...  

Samotność i problemy sercowe szkodzą zdrowiu

Samotność i problemy sercowe szkodzą zdrowiu

Samotne życie oraz poczucie osamotnienia wpływają negatywnie na zdrowie, brak miłości może nawet skracać życie – podejrzewano to od lat, a teraz tego dowiedziono.  

Gorzka pigułka

Gorzka pigułka

Czy doustne środki antykoncepcyjne są łatwym i skutecznym sposobem planowania rodziny czy też środkiem niebezpiecznym dla zdrowia i życia...  

Dieta na atrakcyjny wygląd przed ślubem

Dieta na atrakcyjny wygląd przed ślubem

Kto je dużo warzyw i owoców, wygląda atrakcyjnie i młodo – udowodnili naukowcy. Dlatego przed ślubem warto szczególnie zadbać o odpowiednie menu...  

4 sposoby na ładną figurę przed ślubem

4 sposoby na ładną figurę przed ślubem

Śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja – posiłki częste, lecz umiarkowane – oto udowodnione naukowo zasady diety, które pozwalają utrzymać ładną figurę przed ślubem. I po ślubie też...  

Jak pościć przed świętami i przed ślubem

Jak pościć przed świętami i przed ślubem

Przed świętami, ale i przed wkroczeniem na Nową Drogę Życia, warto podjąć post. Dla dobra małżeństwa i rodziny...  

Pigułka a zakrzepica żylna

Pigułka a zakrzepica żylna

Pigułka antykoncepcyjna Yaz zwiększa ryzyko wystąpienia u kobiet zakrzepu w naczyniach żylnych w większym stopniu niż inne pigułki, a producent nie informuje o tym wystarczająco – uznał amerykański urząd rejestracji...

Kawa dobrodziejka

Kawa dobrodziejka

Zapobiega cukrzycy, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka czy popadnięcia w depresję – coraz to nowe badania naukowe pokazują, jakie wspaniałe właściwości ma kawa!  

Wino, kobiety i... rak

Wino, kobiety i... rak

Kobiety, które wypijają co najmniej dwa kieliszki wina dziennie, znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców amerykańskich.  

Enzym młodości!

Enzym młodości!

Udowodniono naukowo, że osoby, które mniej jedzą, wolniej się starzeją i mają większe szanse na dłuższe życie.  

Bądź zdrów jesienią

Bądź zdrów jesienią

Jesień – pora pełna wyzwań dla zdrowia. Rano może być bardzo zimno, ale w środku dnia dość ciepło, albo przeciwnie: będzie padać! I jak na jesieni zachować formę i zdrowie?  

O, C witamino!

O, C witamino!

Już dawno, dawno temu kobiety smarowały skórę sokiem z cytryny, widząc, że poprawia on wygląd ich cery – dziś wiadomo, dlaczego witamina C to prawdziwy eliksir młodości...  

Jedzcie śliwki!

Jedzcie śliwki!

Prawdopodobnie najlepsze witaminy jesieni! W śliwkach znajdziecie witaminę A, E, witaminy z grupy B, a także potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor...  

Dieta przed ślubem

Dieta przed ślubem

Wcale nie trzeba się głodzić, ani szukać diet dziwacznych – wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by przed ślubem zadbać o figurę.  

Zdrowa dieta przed ślubem

Zdrowa dieta przed ślubem

Nie tylko figura zależy od sposobu odżywiania się. Nie będzie nawet przesadą stwierdzenie, że zależy od niej dosłownie wszystko – od figury, przez cerę i włosy, aż na samopoczuciu skończywszy.  

Cudna cera przed ślubem

Cudna cera przed ślubem

Krótki przegląd sposobów na cudną cerę przed ślubem...  

Strona używa plików cookie. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij.

Rozumiem.