Małżeństwo i rodzina czy... różowa wstążeczka?
24 Kwiecień 2017    |    Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander
ślubosfera moda i uroda zdrowie Małżeństwo i rodzina czy... różowa wstążeczka?

Małżeństwo i rodzina czy... różowa wstążeczka?

Małżeństwo i rodzina czy... różowa wstążeczka?Rak piersi nie musi być wyrokiem? Być może, ale może. Tylko kobieta wcale nie musi być na niego skazana – małżeństwo i rodzina nie tylko są lepsze, ale i lecznicze.

 

 

Na całym świecie rośnie liczba kobiet, które zapadają na raka piersi. Niestety. Szczególne żniwo choroba zbiera na Zachodzie i w krajach rozwijających się jak Polska, choć coraz więcej jej ofiar jest na całym świecie, najmniej – jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – w Afryce.

 

Można zatem zrozumieć, że dla kobiet i wielu organizacji kobiecych walka z tą chorobą jest ważna na tyle, by w jej ramach organizować specjalne akcje, a nawet wybrać cały jeden miesiąc w roku na uświadamianie, jak ważne jest na przykład badanie się. Trudniej zrozumieć pomysł, by akcja informowania o tej ciężkiej chorobie obfitować miała w fajne wydarzenia – jakby dziś nawet rak miał być zabawny. A najtrudniej – że w ramach akcji informacyjnej tak wiele mówi się o chorobie, tak wiele o sposobie jej wykrywania, a niemal nic o tym, co może ją wywoływać. Zupełnie jakby kobiety musiały zachorować na raka piersi, a jedyna ich nadzieja w tym, by go wcześnie wykryły. Tymczasem wiadomo, co zwiększa ryzyko zachorowania, a także jak profilaktycznie działa małżeństwo i rodzina.

 

Planowanie rodziny czy ryzyka?

 

Przyczyny, dla których jedne osoby zapadają na ciężkie choroby, a inne – żyjące w podobny sposób – ich unikają, nie są znane. Dlatego wielu lekarzy i naukowców nie mówi jednoznacznie, co na przykład musi wywołać raka. Niemniej nawet oni podają czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania, bo dostępna już wiedza pozwala wyróżnić, jak niektóre środki i zachowania wpływają na organizm kobiety. Jeszcze niedawno wskazywano głównie na genetyczne podłoże zachorowań na raka – okazuje się jednak, że mutacje genetyczne odpowiedzialne za raka występują bardzo rzadko, a choroba znacznie częściej. Dziś zatem najmocniej podkreśla się przyczyny o podłożu hormonalnym.

 

„Wśród najważniejszych czynników ryzyka zachorowań na raka piersi wyróżnić trzeba kwestie reprodukcyjne związane z wydłużonym okresem działania estrogenów endogennych” (endogenne – czyli wytwarzane przez organizm– przyp. red.) - pisze na swych stronach o raku piersi WHO i zaraz dodaje – hormony egzogenne, czyli spoza organizmu, przyjmowane przez kobiety, także zwiększają ryzyko choroby: „Osoby, które stosują doustną pigułkę antykoncepcyjną oraz hormonalną terapię zastępczą, zwiększają ryzyko zachorowania na raka w stosunku do osób, które z nich nie korzystają”. WHO wskazuje także na związek między zachorowaniem na raka, a odkładaniem na później założenia rodziny – im starsza jest kobieta w momencie pierwszej ciąży, im krócej karmi dziecko naturalnie, tym większe jest ryzyko choroby. Warto przy tym jednak zauważyć, że odkładanie w czasie małżeństwa i rodziny związane jest nierzadko z życiem razem ale bez ślubu i stosowaniem w tym czasie antykoncepcji, w tym hormonalnej, trudno zatem stwierdzić, czy także te czynniki ryzyka nie są bardziej winą pigułki niż samego późnego macierzyństwa.

 

Ważnymi czynnikami jest stres (w niedawnych badaniach w Danii wykazano, że kobiety, które pracowały nocą, wystawiając organizm na stres, cztery razy częściej zapadały na raka piersi), a także alkohol, nadwaga czy otyłość oraz brak aktywności fizycznej. Wszystkie powyższe czynniki charakterystyczne są dla kultury zachodniej, co prawdopodobnie tłumaczy fakt, że najmniej zachorowań notuje się w Afryce. WHO pisze wprost: bezkrytyczne przyjmowanie wzorów zachodnich może bardzo niekorzystnie oddziaływać na kobiety – a szczególnie na kobiety w krajach rozwijających się i biedniejszych, jak Polska właśnie...

 

Zachodni styl życia czy zachorowania?

 

„Wzrastające przyjmowanie zachodniego stylu życia w krajach o społeczeństwach biednych i niezamożnych jest istotnym czynnikiem wpływającym na zwiększenie występowania raka piersi w tych krajach” - pisze WHO. I warto zauważyć, że organizacja zdrowia nie mówi o większej śmiertelności wśród kobiet tych państw, nie wskazuje na problem z dostępem do leków, ale zwraca przede wszystkim uwagę na wzrost występowania choroby – wcześniejsze wykrycie choroby zwiększa – choć nie zawsze – szanse przeżycia, ale nie zmienia przecież faktu, że kobieta musi się zmagać z nowotworem.

 

Szanse przeżycia – niestety mniejsze w krajach biedniejszych – to jednak kwestia, która często jest podnoszona i ze względu na którą, przede wszystkim, zachęca się Polki do stałego interesowania się, czy nie mają zmian chorobowych. Problem w tym, że nie tyle wczesne wykrycie, ale przede wszystkim wczesne podjęcie leczenia najbardziej pomaga zwalczyć nowotwory, ich złośliwe odmiany potrafią się bowiem bardzo szybko rozwijać. A w Polsce dostęp do leczenia i do dobrych leków – szczególnie właśnie od niedawna tych na nowotwory – pozostawia przecież wiele do życzenia. Trudno się zatem dziwić, że kobiety niechętnie się badają i trudno się spodziewać, by fajne akcje ich do tego naprawdę zachęciły. Czy są zresztą szczere, gdy organizowane lub promowane są przez te same instytucje lub czasopisma, które na co dzień zajmują się raczej promocją zachodniego stylu życia – w tym seksu poza małżeństwem i antykoncepcji oraz późnego macierzyństwa i długiej młodości nawet hormonalnie wspomaganej...

 

Trudno jest uniknąć stresu we współczesnym świecie – stresuje praca, której jest dużo, stresuje i brak pracy – ale kobieta żyjąca w małżeństwie i mająca rodzinę prowadzi spokojniejszy tryb życia. Nie ma też dodatkowych stresów związanych z wątpliwościami, czy partner jeszcze dziś jest czy też już z nią nie jest. Przeważnie ma też mniej bujne życie towarzyskie, nie żyje od imprezy do imprezy, nie nadużywa alkoholu. Posiadanie rodziny daje stabilizację i sprawia satysfakcję, na co wskazują wszelkie badania opinii. Dlatego to właśnie posiadanie rodziny – najwyraźniej – ogranicza wiele z czynników ryzyka wystąpienia choroby. A małżeństwo i rodzina są zdecydowanie najfajniejszym sposobem walki z zachorowaniami wśród młodych kobiet.

 

Przeczytaj również:


 

Fot. ©iStockphoto.com millann

zdrowie - spis treści:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Sposoby na zmęczenie jesienne i poprawę samopoczucia w małżeństwie

Sposoby na zmęczenie jesienne i poprawę samopoczucia w małżeństwie

Zmęczenie i przygnębienie jesienne mają już naukowe uzasadnienie. Ale istnieją sposoby na radzenie sobie z osłabieniem – by zadbać o zdrowie i aby gorsze samopoczucie nie odbijało się źle na...

5 niespodziewanych korzyści z gimnastyki

5 niespodziewanych korzyści z gimnastyki

Liczne dobra, które daje ruch dla zdrowia i urody – i to już niewielka porcja gimnastyki – a o których może jeszcze nie wiesz...  

Jak spory w małżeństwie wpływają na zdrowie

Jak spory w małżeństwie wpływają na zdrowie

Jak się kłócisz w małżeństwie, tak ucierpisz na zdrowiu – czyli na jakie schorzenia powinni uważać małżonkowie, którzy się spierają w typowy sposób.  

Warzywa i nowalijki na smutki i troski kobiece

Warzywa i nowalijki na smutki i troski kobiece

Smutek, przygnębienie, a nawet depresja – czyli schorzenia nazywane chorobami cywilizacyjnymi – na które w większości cierpią kobiety, nawet te zakochane i w szczęśliwym małżeństwie, można leczyć przez spożywanie większej...

Jak się przed ślubem nie zastresować

Jak się przed ślubem nie zastresować

Przygotowania do ślubu i wesela mogą być źródłem poważnych nerwów, istnieją jednak sposoby na poradzenie sobie z przedślubnym stresem.  

O poście w Wielkim Poście

O poście w Wielkim Poście

Jak i dlaczego w Wielkim Poście należy pościć, czyli praktyczne zalecenia wielkopostne. I po co pościć, czyli dlaczego post pomaga w miłości i w małżeństwie, a nawet w relacjach poza...

3 dobre zasady na poprawę zdrowia i urody

3 dobre zasady na poprawę zdrowia i urody

Nie tylko z okazji wielkiej zmiany – jak zmiana roku, czy zmiana stanu cywilnego – ale na każdy dzień, od dzisiaj: kilka prostych pomysłów, jak poprawić urodę i zadbać o...

Mniej przypadków zatorów płuc, gdy kobiety porzucają pigułkę

Mniej przypadków zatorów płuc, gdy kobiety porzucają pigułkę

Po ryzyku choroby wzroku, a nawet wystąpienia nowotworów, lekarze wykazują kolejny związek pigułki i chorób: we Francji w ciągu 1 roku znacznie spadła ilość zatorów płuc u młodych kobiet, gdy...

1 godzina sportu dla zapracowanych

1 godzina sportu dla zapracowanych

Już 1 godzina ruchu dziennie rekompensuje zniszczenia, jakie w organizmie wywołuje całodzienne siedzenie...  

7 porcji warzyw zmniejsza ryzyko chorób niemal 2 razy

7 porcji warzyw zmniejsza ryzyko chorób niemal 2 razy

Im więcej zjada się warzyw i owoców, tym lepiej chroni się zdrowie, a zjadanie 7 porcji dziennie niemal o połowę zmniejsza ryzyko poważnych chorób – wykazali brytyjscy badacze.    

Koniec cudownej diety przed ślubem

Koniec cudownej diety przed ślubem

Nie powodowała głodu, dawała szybki spadek wagi, stosowały ją nawet słynne narzeczone, jednak już wiadomo, że dieta białkowa może być tak szkodliwa dla zdrowia jak wypalanie dziennie paczki papierosów!  

Co wspomaga, a co nie, zdrowie i formę w zimie

Co wspomaga, a co nie, zdrowie i formę w zimie

Znane i mniej popularne, sposoby na zachowanie zdrowia i dobrej formy po lecie, i przez jesień, i przez zimę.  

Związek między pigułką i jaskrą

Związek między pigułką i jaskrą

Istnieje związek między przyjmowaniem pigułki a zachorowaniem na jaskrę w późniejszym wieku i powinien być brany pod uwagę przez okulistów, ginekologów, a zwłaszcza przez kobiety.  

Witamina B na ładne włosy i walkę ze stresem

Witamina B na ładne włosy i walkę ze stresem

By włosy rosły piękne i mocne oraz by nie wypadały i by nie siwiały zbyt szybko, a także na ładną cerę, a nawet na walkę ze stresem, czyli witaminy B...

Przed ślubem wyśpij się na zdrowie. Umysłowe.

Przed ślubem wyśpij się na zdrowie. Umysłowe.

Stres i kłopoty ze zdrowiem mogą być przyczyną problemów ze snem, ale i problemy ze snem mogą być przyczyną kłopotów ze zdrowiem, w tym chorób umysłowych – dlatego należy zadbać...

Jogging zamiast mastektomii?

Jogging zamiast mastektomii?

Drastyczna decyzja Angeliny Jolie podjęta z obawy przed rakiem będzie wzbudzać kontrowersje, tym bardziej że naukowcy wykazali właśnie, iż ryzyko choroby zmniejsza regularny wysiłek fizyczny...  

Małżeństwo kobiety i mężczyzny jest dobre dla zdrowia. I tylko ono.

Małżeństwo kobiety i mężczyzny jest dobre dla zdrowia. I tylko ono.

Kobiety i mężczyźni w małżeństwie są zdrowsi niż osoby samotne i niż osoby tworzące związki jednej płci – nawet jeśli i one zostaną nazwane małżeństwami.  

Sposobów parę na dobrą pamięć

Sposobów parę na dobrą pamięć

Planowanie ślubu wymaga dobrej pamięci, podobnie jak prowadzenie domu i w ogóle wiele spraw życia dorosłego – ale na szczęście pamięć można ćwiczyć i zadbać o nią tak, by służyła...

W poszukiwaniu prawdziwego zdrowia i piękna

W poszukiwaniu prawdziwego zdrowia i piękna

W diety i cudowne kremy wpisana jest dziś niemal obietnica piękna i szczęścia, a jednak dbanie o wygląd prowadzi do frustracji. Wnętrze jest zaniedbywane, a tymczasem nie ma nic ważniejszego...

I że mnie nie opuścisz

I że mnie nie opuścisz

Tajemnica wierności małżeńskiej: bliskość. Bo wpływa na poziom oksytocyny. A oksytocyna uodparnia na zdradę.  

Miłość. Na pamięć.

Miłość. Na pamięć.

Można, niestety, być samotnym nawet w małżeństwie czy rodzinie. I właśnie osamotnienie w rodzinie może, niestety, prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. O miłość dbać trzeba nie tylko od święta...  

Jak jeść dla zdrowia, figury… i przyjemności

Jak jeść dla zdrowia, figury… i przyjemności

Przygotowania do ślubu czy świątecznych wydarzeń połączone są z wysiłkiem na rzecz poprawy figury. Jednak warto wiedzieć nie tylko, co jeść, ale także, jak jeść, by jedzenie sprawiało przyjemność a...

Odchudzanie nie

Odchudzanie nie

Coraz więcej gwiazd zachodnich nie ukrywa swych krągłości, czy więc wrócimy do kanonu piękna sprzed paru dekad, gdy kobieta mogła mieć kobiece kształty…  

Rozważny czy romantyczny – jaki mąż będzie najlepszy?

Rozważny czy romantyczny – jaki mąż będzie najlepszy?

Nowe badania pokazały, że to niekoniecznie rozsądek podpowiada kobietom wybór rozważnego mężczyzny oraz że niekoniecznie jest nierozsądne wybrać męża romantycznie...  

Małżeństwo i rodzina czy... różowa wstążeczka?

Małżeństwo i rodzina czy... różowa wstążeczka?

Rak piersi nie musi być wyrokiem? Być może, ale może. Tylko kobieta wcale nie musi być na niego skazana – małżeństwo i rodzina nie tylko są lepsze, ale i lecznicze.  

Dla kobiet walczących... z problemami z cerą

Dla kobiet walczących... z problemami z cerą

Problemy z cerą trapią już nie tylko nastolatki, ale nawet kobiety dorosłe i to nawet przez lata – oto ostatnie doniesienia z frontu walki z pryszczami!  

Ślub i rodzina wcześnie – dla dzieci i w ogóle – są lepsze

Ślub i rodzina wcześnie – dla dzieci i w ogóle – są lepsze

Nie warto odkładać na później ślubu i rodziny: nowe badania naukowe dowodzą, że im młodsi są oboje rodzice, tym zdrowsze dzieci.  

Pigułka dla kobiet i mężczyzn, i dzieci

Pigułka dla kobiet i mężczyzn, i dzieci

Przyjmowana przez kobiety pigułka hormonalna ma wpływ nie tylko na nie, na ich dzieci, ale również na mężczyzn. Antykoncepcyjny...  

Samotność i problemy sercowe szkodzą zdrowiu

Samotność i problemy sercowe szkodzą zdrowiu

Samotne życie oraz poczucie osamotnienia wpływają negatywnie na zdrowie, brak miłości może nawet skracać życie – podejrzewano to od lat, a teraz tego dowiedziono.  

Gorzka pigułka

Gorzka pigułka

Czy doustne środki antykoncepcyjne są łatwym i skutecznym sposobem planowania rodziny czy też środkiem niebezpiecznym dla zdrowia i życia...  

Dieta na atrakcyjny wygląd przed ślubem

Dieta na atrakcyjny wygląd przed ślubem

Kto je dużo warzyw i owoców, wygląda atrakcyjnie i młodo – udowodnili naukowcy. Dlatego przed ślubem warto szczególnie zadbać o odpowiednie menu...  

4 sposoby na ładną figurę przed ślubem

4 sposoby na ładną figurę przed ślubem

Śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja – posiłki częste, lecz umiarkowane – oto udowodnione naukowo zasady diety, które pozwalają utrzymać ładną figurę przed ślubem. I po ślubie też...  

Jak pościć przed świętami i przed ślubem

Jak pościć przed świętami i przed ślubem

Przed świętami, ale i przed wkroczeniem na Nową Drogę Życia, warto podjąć post. Dla dobra małżeństwa i rodziny...  

Pigułka a zakrzepica żylna

Pigułka a zakrzepica żylna

Pigułka antykoncepcyjna Yaz zwiększa ryzyko wystąpienia u kobiet zakrzepu w naczyniach żylnych w większym stopniu niż inne pigułki, a producent nie informuje o tym wystarczająco – uznał amerykański urząd rejestracji...

Kawa dobrodziejka

Kawa dobrodziejka

Zapobiega cukrzycy, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka czy popadnięcia w depresję – coraz to nowe badania naukowe pokazują, jakie wspaniałe właściwości ma kawa!  

Wino, kobiety i... rak

Wino, kobiety i... rak

Kobiety, które wypijają co najmniej dwa kieliszki wina dziennie, znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców amerykańskich.  

Enzym młodości!

Enzym młodości!

Udowodniono naukowo, że osoby, które mniej jedzą, wolniej się starzeją i mają większe szanse na dłuższe życie.  

Bądź zdrów jesienią

Bądź zdrów jesienią

Jesień – pora pełna wyzwań dla zdrowia. Rano może być bardzo zimno, ale w środku dnia dość ciepło, albo przeciwnie: będzie padać! I jak na jesieni zachować formę i zdrowie?  

O, C witamino!

O, C witamino!

Już dawno, dawno temu kobiety smarowały skórę sokiem z cytryny, widząc, że poprawia on wygląd ich cery – dziś wiadomo, dlaczego witamina C to prawdziwy eliksir młodości...  

Jedzcie śliwki!

Jedzcie śliwki!

Prawdopodobnie najlepsze witaminy jesieni! W śliwkach znajdziecie witaminę A, E, witaminy z grupy B, a także potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor...  

Dieta przed ślubem

Dieta przed ślubem

Wcale nie trzeba się głodzić, ani szukać diet dziwacznych – wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by przed ślubem zadbać o figurę.  

Zdrowa dieta przed ślubem

Zdrowa dieta przed ślubem

Nie tylko figura zależy od sposobu odżywiania się. Nie będzie nawet przesadą stwierdzenie, że zależy od niej dosłownie wszystko – od figury, przez cerę i włosy, aż na samopoczuciu skończywszy.  

Cudna cera przed ślubem

Cudna cera przed ślubem

Krótki przegląd sposobów na cudną cerę przed ślubem...  

Strona używa plików cookie. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij.

Rozumiem.