Joga wielkiej jałowości
27 Kwiecień 2017    |    Imieniny obchodzą: Felicja, Teofil, Zyta

Joga wielkiej jałowości

Joga wielkiej jałowościSposób na nerwy – głosi reklama jogi – i może kusić zestresowanych. Droga do problemów psychicznych i uwikłań duchowych – przestrzegają przed jogą egzorcyści.

 

 

Joga – dla postronnego obserwatora zestaw póz, nieszczególnie wygodnych, połączonych z rodzajem medytacji – człowiekowi kultury zachodniej kojarzy się jako sposób pozwalający się wyciszyć, uspokoić, poradzić sobie ze stresem, znaleźć ukojenie dla gonitwy myśli w nerwowych czasach. Kusząca zatem propozycja dla osób zabieganych – jak mieszkańcy świata Zachodniego, w tym szczególnie przyszłe panny młode.

 

Pokusa podsycana jeszcze przez widoczną przychylność ze strony poważnych mediów – oto amerykańska agencja prasowa UPI donosząc o projekcie nazwania września „miesiącem jogi”, zamieszcza nawet link do strony fundacji promującej ten projekt. Można tam znaleźć listę punktów oferujących trening jogi prowadzonych przez tę fundację – a jest ich w Ameryce już ponad 1800! Moda na jogę idzie do Polski. Znawcy kultury Wschodu przestrzegają tymczasem: joga nie jest tym, czym się nam wydaje, kto ulegnie tej pokusie, może być zmuszony do zapłacenia bardzo wysokiej ceny, z chorobą psychiczną i opętaniem demonicznym włącznie.

 

Zabawa

 

Joga ma liczne zalety – reklamuje się Johannes R. Salinger, założyciel amerykańskiej Yoga Health Foundation i pomysłodawca „września jogi”, któremu miejsca użyczyła niezwykle gościnnie poważna przecież amerykańska agencja prasowa UPI. Salinger powołuje się przy tym na bliżej nieokreślone badania, które mają wskazywać, że dzięki jodze można panować nad stresem oraz przytacza dość oczywiste kwestie, jak wpływ jogi na poprawę elastyczności organizmu czy budowę mięśni. Nie wspomina wcale, by joga stanowiła element wierzeń Wschodu i była sposobem wyznawania tamtejszej religii.

 

Joga jest przyjemnym i modnym sposobem na gimnastykę i można ją ćwiczyć bez wdawania się w jej znaczenie religijne, bez wyznawania wierzeń Wschodu, jedynie dla relaksu – utrzymują z kolei na forach internetowych ćwiczący jogę, gdy są przestrzegani przed zagrożeniem, jakie joga nieść może dla sfery duchowej. Im pomaga – jak twierdzą – się zrelaksować, odprężyć mięśnie naciągnięte przez stres i siedzącą pozycję przez wiele godzin pracy, zapomnieć o problemach dnia codziennego. Skoro nie angażują się w wierzenia Wschodu, to co w tych ćwiczeniach może być złego?

 

Sposób

 

„Nie można popraktykować niewinnie „trochę wschodu”, trochę okultyzmu, a potem powrócić do domu. To niemożliwe. Piętno, które pozostaje, jest bardzo głębokie” - odpowiada twardo o. Jacques Verlinde, który, zanim stał się kapłanem, przez lata praktykował jogę - „Kto praktykuje trochę jogi (...) ten przypomina człowieka zażywającego arszenik. Czy zdaje sobie z tego sprawę, czy też nie - wchłania arszenik, truciznę, kropla po kropli”. - Joga jest jedną z interpretacji Wed – wyjaśnia s. Michaela Pawlik, ze zgromadzenia sióstr dominikanek, która w Indiach studiowała kulturę Wschodu, w audycji z 12 czerwca 2012 r. dla Radia Maryja – według tamtych wierzeń, ma być sposobem na skrócenie drogi reinkarnacji. Joga nie jest więc jedynie gimnastyką – pozy i ćwiczenia to po prostu etap wstępny, potem dochodzi do niego tzw. „medytacja”.

 

Początkowo w różnych pozach ćwiczący uczą się rozluźniać ciało, potem dochodzą do tego ćwiczenia z oddychania – w jodze należy bowiem oddychać w inny sposób niż chce tego organizm, gdy zmienia się ten sposób sztucznie, efekt musi być patologiczny. To nie przypadek – w jodze chodzi bowiem o zwiększenie prawdopodobieństwa doznań uczuciowych. W tym też celu ćwiczący są dodatkowo pozbawiani snu – sen jest bowiem niezbędny do oczyszczania mózgu, mięśnie wypocząć mogą podczas samego leżenia. Instrukcja jogi zaleca ćwiczyć bardzo wcześnie rano oraz późno wieczorem, by spać jak najmniej. Efektem permanentnego niedospania jest, że podwzgórze produkuje więcej hormonu endorfiny – a to powoduje zaburzenia pracy mózgu podobne do zażywania morfiny.

 

Kolejnym elementem, który ma sprzyjać wywołaniu doznań, jest dieta: joga zakazuje spożywania mięsa, ryb, nawet jaj – czyli pozbawia organizm białka zwierzęcego, białko roślinne nie zawiera natomiast wszystkich niezbędnych dla organizmu aminokwasów, brakuje ich – jak wyjaśnia s. Pawlik, która ma również wykształcenie medyczne – od 5 do 7. Wreszcie joga zaleca „medytacje” - nie są to jednak klasyczne medytacje rozumiane jako rozważania, ale wręcz przeciwnie: takie myślenie, które doprowadzi do wyłączenia mózgu...

 

Problem

 

O co więc chodzi w jodze? O takie zmiany w organizmie, które sprzyjają pewnym doznaniom uczuciowym. Ale też o składanie hołdu bóstwom wschodu! Mantra, czyli powtarzane słowa, są bowiem imionami bóstw oraz wyrazami hołdu dla nich, powtarzanie ma spowodować znużenie mózgu i jego wyłączenie, w połączeniu ze wspomnianymi technikami niedospania, oddychania i diety, ma tłumić działanie centralnego układu nerwowego. Są bowiem dwa układy nerwowe centralny i obwodowy. Gdy zahamuje się centralny, czyli zahamuje kontrolowanie przez rozum obwodowego systemu nerwowego – wyjaśnia s. Pawlik – będzie on pobudzony, jakby na luzie, hindusi mówią, że chodzi o obudzenie „kundalini”.

 

Według ich wierzenia u spodu kręgosłupa jest wąż – owo „kundalini” – zwinięty w spiralę, którego trzeba uaktywnić – rejon łonowy jest najbardziej unerwiony, więc pobudzenie tam się rozpocznie i tam ma się ukazać ten wąż. Gdy obudzi się kundalini, otwiera się kolejne czakramy – według wierzeń wschodu, a według wiedzy medycznej chodzi o doznania wywołane przez hormony. - Gdy następuje większe wydzielanie hormonów płciowych, powoduje większe wydzielanie adrenaliny – w następnym – według wierzeń hindusów czakramie – czyli według naszej wiedzy medycznej po prostu w nadnerczach, więc ćwiczący ma wrażenie pobudzenia – mówi s. Pawlik.

 

Następny czakram to trzustka i następuje wydzielanie insuliny, następny to serce, które owe hormony pobudzają, potem tarczyca, wreszcie przysadka i szyszynka. - Szyszynka jest gruczołem mózgowym, który nie jest do końca w tej chwili zbadany – przypomina natomiast s. Pawlik – teoria jest taka, że jest ona odpowiedzialna za starzenie się organizmu, inna teoria głosi, że ona odpowiada za wizjonerstwo i tym ateiści tłumaczą wizje mistyków – i taki ma być sekret otwierania czakramów. 

 

Grzech

 

Dlaczego jednak takie sterowanie organizmem, by uśpić rozum i w tym czasie wprowadzić ciało w stan pobudzenia miało by być złe? Czy człowiekowi zmęczonemu stresem nie jest dobrze na chwilę „się wyłączyć”, nawet jeśli w tym czasie dojdzie do rodzaju przyjemności cielesnej? - Ależ to jest podobnie jak z onanizmem – oburza się s. Pawlik – to pobudzenie jest po prostu grzechem, bo Bóg ma cel w tworzeniu płciowości kobiety i mężczyzny – mamy w objawieniu Bożym normy, jak mamy korzystać z płciowości, chodzi o założenie rodziny w drodze sakramentu, łaski od Boga.

 

Problemem w jodze jest także i jej właściwa „medytacja”. Skoro polega ona na wypowiadaniu hołdu dla jakiegoś bóstwa, jest grzechem bałwochwalstwa, a skoro polega na wygłuszaniu pracy kory mózgowej, człowiek staje się jakby zwierzątkiem, dochodzi do rodzaju uwstecznienia, ograniczenia ludzkich możliwości, zawieszenie działania woli na korzyść instynktów. Tymczasem wartość ludzkiego czynu zależy od intencji, dobrowolności i świadomości, w jodze te cechy się zawiesza, niszczy. To nie medytacja, ale bezmyślność i to jeszcze zamykająca na Boga.

 

Jak pisał ks. Jacques Verlinde: „joga jak i inne praktyki wschodnie są czymś bardziej skomplikowanym i złożonym, niż się sądzi w Europie czy USA. Trzeba (...) zdać sobie wyraźnie sprawę z celu, do którego mają doprowadzić. Celem wszystkich technik orientalnych jest odnalezienie absolutu, boskości, doprowadzenie do jedności czyli tzw. fuzji” - bo joga ma być sposobem na odnalezienie boga w sobie, na stanie się bogiem! I ks. Verlinde wyjaśniał „Wolna dusza jogina to dusza pogrążona w swej własnej jałowości ponad świadomością osobową, a więc niezdolna do nawiązania dialogu z odrębną istotą Boską”. Bo na Wschodzie nie ma Boga osobowego, a w jodze chodzi o wyrzeczenie się siebie i wtopienie w energię boską. Ks. Verlinde pisał też – w jodze przestaje liczyć się prawda, odmawia się stawiania pytań o nią, jej ideą jest bowiem ucieczka przed problemami i przyzwyczajenie do obywania bez Boga. „Joga jest ateistycznym pragmatyzmem, silnie przesiąknięta tantryzmem, czyli subtelnym seksualizmem, przenikająca nawet funkcje umysłowe, (...) w systemie jogi nie ma miejsca na pojęcie grzechu, kusi chrześcijan przechodzących kryzys wiary...”

 

Groźba

 

Człowiek składa się nie tylko z ciała, ale i z duszy – nawet gdy wyciszyć mózg, zrelaksować ciało, dusza pozostaje. Z kolei świat duchowy jest dla nas tajemnicą, nawet jeśli wspominane w wierzeniach Wschodu energie są neutralne, nie można wykluczyć, że złe duchy wykorzystują otwieranie się na nie jako rodzaj kanału, przez który wchodzą w człowieka. Tygodnik „Gazeta Polska” w numerze z 5 września 2012 r., czyli z początku ogłoszonego za oceanem „miesiąca jogi”, opisuje historię kobiety, która po okresie intensywnego ćwiczenia jogi, najpierw nagle wpadła w histerię wykrzykując „Oni ukradli moją duszę!”. W kolejnych dniach traciła kontakt z rzeczywistością, wreszcie znalazła się w szpitalu na oddziale psychiatrycznym, gdzie pozostaje nieprzytomna, nie ma z nią kontaktu, ma jednak ataki, napady, podczas których przeklina i mówi obcymi głosami...

 

Ksiądz Gabriel Amorth, który od ćwierć wieku pełni posługę egzorcysty w Watykanie, przestrzega wprost: joga to dzieło szatana, otwiera bowiem na fałszywe wierzenia Wschodu, jak reinkarnacja. Joga, jako próba osiągania wyższych stanów, zamykania własnego umysłu i woli, a otwierania na nieznaną energię, staje się także otwarciem na siły demoniczne – jest jak drzwi, bez zamka, jak zaproszenie, z którego skorzystać może zło – i najwyraźniej co najmniej czasem korzysta.

 

Skoro bowiem joga – według wierzeń Wschodu – jako sposób na ominięcie reinkarnacji przez udoskonalanie siebie, ma być metodą na szybkie połączenie się z energią kosmiczną, połączenie się ze stworzeniem, gdy już nie wierzy się w Stworzyciela, by stać się samemu rodzajem bóstwa, wyznawanego na Wschodzie, to jest ona – mówiąc terminami chrześcijańskimi – po raz kolejny zamachem na stanie się „jak bogowie”. Jest kolejny raz sięgnięciem po zakazany owoc. I po raz kolejny efekt jest ten sam – nie tylko człowiek wcale nie staje się bardziej boski, ale przeciwnie: staje się bardziej poddany działaniu zła. - Joga to czysty narcyzm, egoizm, na tym polega buddyzm – by wpaść w nirwanę i nie obchodzi mnie, co się dzieje wokół – podsumowuje s. Michaela Pawlik. Nie obchodzi mnie świat, bo ten świat wydaje się straszny...

 

Spokój

 

Niekorzystne opinie o jodze, w związku z tym, że jest ona popularna i wiele firm czerpie zyski z nauczania jej, wywołują głośny protest reprezentantów trenerów jogi. Natomiast w związku z tym, że – jak to ujął Benedykt XVI – Zachód cechuje niemal patologiczna nienawiść do własnej kultury chrześcijańskiej, najczęstszym argumentem podnoszonym przez zwolenników jogi jest, że katolicy chcieliby wszystkich pozbawić zabawy i wszędzie widzą zło. Bo dziś – jak się wydaje – najważniejszym kryterium życia jest przyjemność i dobra zabawa.

 

Ten argument jest jednak demagogiczny – zło należy bowiem dostrzegać tam, gdzie ono jest, a udawanie, że go nie ma lub namawianie do niego jest kolejnym złem. Natomiast joga nie ma monopolu ani na relaks, ani na przyjemność, ani na dobrą zabawę. Nie jest ona jedynym sposobem na świecie na ukojenie nerwów! Co więcej, są sposoby znacznie lepsze, do tego prostsze, wreszcie: wypracowane właśnie na Zachodzie, gdzie od lat terapeuci starają się pomóc osobom zmęczonym nerwami i poszukującym odpoczynku od stresu.

 

Efektem stresu i nerwów są problemy ze zdrowiem, a także nieustanne uczucie niepokoju czy wręcz strachu – to oczywiste, że złym rozwiązaniem jest kojenie nerwów przez odurzanie się – tak alkoholem czy narkotykami jak i uczuciami czy jogą. Zamiast – jak w jodze – pragnąć zniszczyć siebie i rozpłynąć się w przyrodzie, zalecany jest kontakt z przyrodą, który jej nie ubóstwia – spacer, uprawianie roślin czy ogrodu. Przyroda jest darem od Boga, a nie bogiem, możemy ją zmieniać, kształtować, albo choć kontemplować, by zobaczyć, jak wiele w niej sensu, co wskazuje, iż została stworzona przez istotę inteligentną. Zamiast – jak w jodze – ucieczki przed innymi, a nawet samym sobą, szukającym ukojenia dla nerwów zaleca się kontakt z życzliwymi ludźmi i staranie się okazania życzliwości innym, by budować z nimi więzi. Zamiast ze strachu uciekać od świata, trzeba i siebie, i świat czynić lepszym. Zamiast zamykać oczy, wyłączać mózg i pogrążać się w jałowości jogi, lepiej rozejrzeć się i dostrzec, że wkoło jest przepiękny świat, a ponad nim jest jego Stwórca, który nie chce, byśmy siebie zniszczyli, ale może nam dać łaskę stawania się świętymi. Zamiast „medytować”, trzeba więcej się modlić…

 

Przeczytaj również:

 

Fot. © iStockphoto.com NMaximova

nauki przedmałżeńskie - spis treści:

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18

Pięć historii o miłości ponad życie

Pięć historii o miłości ponad życie

Zamiast porad małżeńskich i rodzinnych – poruszające historie o prawdziwych małżeństwach. I jedna porada na wszystkie kryzysy małżeńskie. I to porada sprawdzona, jak zapewnia ks. dr Mariusz Oryl.  

Jak w Adwencie naprawić małżeństwo

Jak w Adwencie naprawić małżeństwo

Adwent sprzyja podejmowaniu postanowień poprawy siebie – także tych, które mogą służyć relacji z najbliższymi, więc mogą być podjęte dla dobra małżeństwa. I podpowiada kilka sposobów na podejmowanie zmiany, by...

Patronka obrońców życia: święta Teresa z Kalkuty

Patronka obrońców życia: święta Teresa z Kalkuty

Obrońcy życia mają nową patronkę – Matkę Teresę z Kalkuty, niestrudzoną głosicielkę prawa do życia dzieci nienarodzonych.  

Kłótnie i spory dla dobra małżeństwa?

Kłótnie i spory dla dobra małżeństwa?

Kto zrywa zaręczyny, ze względu na kłótnie lub kto rozważa rozwód, bo ciągle się w małżeństwie spiera, popełnia wielki błąd – okazuje się bowiem, że kłótnie i spory mogą dobrze...

Jeśli jutro będzie wojna, jeszcze dziś złóż małżeńską przysięgę

Jeśli jutro będzie wojna, jeszcze dziś złóż małżeńską przysięgę

Desant obcych wojsk na Polskę, zbrojenie młodzieży i propaganda wojenna – czasy są niespokojne, kto planuje ślub, powinien zwlekać czy raczej się do małżeństwa spieszyć?  

Życie długie oraz wieczne: chodzenie do kościoła przedłuża życie kobiety

Życie długie oraz wieczne: chodzenie do kościoła przedłuża życie kobiety

Ślub w kościele i praktyki religijne dają szczęście, miłość i długie życie – zanim jeszcze nadejdzie to wieczne. I praktyki religijne niezwykle sprzyjają kobietom, co zostało naukowo dowiedzione w Ameryce.  

KEP: dzieci powinny być chronione od momentu poczęcia, pomoc należy się tym, które urodziły się żywe po aborcji

KEP: dzieci powinny być chronione od momentu poczęcia, pomoc należy się tym, które urodziły się żywe po aborcji

Aborcja jest zabiciem dziecka – przypomina Zespół ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski i podkreśla: należy nieść pomoc dzieciom, które rodzą się żywe po aborcji.  

Nowa nauka Kościoła o antykoncepcji...?

Nowa nauka Kościoła o antykoncepcji...?

Papież Franciszek powiedział, że jego poprzednik, Paweł VI, zezwolił na używanie antykoncepcji – czyli nie ma już grzechu ciężkiego? Oto nieco światła na naukę Kościoła o antykoncepcji.  

Walentynki – czyje święto?

Walentynki – czyje święto?

Święty Walenty był księdzem, który zginął za karę, że udzielał małżeństw potajemnie – co zatem oznacza powtarzane w Dzień zakochanych „bądź moją walentynką”?  

Wielki Post: śmierć z miłości

Wielki Post: śmierć z miłości

Post, modlitwa, jałmużna – czas najwyższy na nawrócenie, na odejście od grzechu, modlitwę za małżeństwo i rodzinę, nawet za nieznajomych – bo warto umrzeć z miłości.  

Na Święta Bóg daje rodzinie dar pojednania w prezencie

Na Święta Bóg daje rodzinie dar pojednania w prezencie

Święta znów będą piękne, nie trzeba źle się do nich nastawiać, Bóg daje nam święta jako okazje do pojednania. W najbardziej zranionej rodzinie możliwe jest przebaczenie, jak wynika z mojego doświadczenia proboszcza–...

Święta Katarzyna Aleksandryjska: patronka od dobrego męża

Święta Katarzyna Aleksandryjska: patronka od dobrego męża

Panny młode, stare panny i tzw. singielki mają pod koniec listopada swoje święto – szukającym męża patronuje święta Katarzyna Aleksandryjska, która wyprasza dobre małżeństwo.  

Bp Schneider: na Synodzie biskupi podłożyli bomby pod naukę o małżeństwie

Bp Schneider: na Synodzie biskupi podłożyli bomby pod naukę o małżeństwie

Dokument przyjęty przez biskupów na Synodzie o rodzinie zawiera sformułowania, które jak bomby wysadzą naukę o nierozerwalności małżeństwa – pisze bp Athanasius Schneider w analizie tekstu synodalnego i mówi –...

Zelia i Ludwik Martin, patroni dla małżeństw wszystkich i świętych

Zelia i Ludwik Martin, patroni dla małżeństw wszystkich i świętych

Czy trudno jest stworzyć dobre małżeństwo? A małżeństwo święte? Nowi patroni małżeństw, Zelia i Ludwik Martin, mogą nas zawstydzić...  

Seria bomb, synod i bramy piekielne

Seria bomb, synod i bramy piekielne

Synod Biskupów o rodzinie pozwoli rozwodnikom w nowych związkach na przystępowanie do Komunii świętej i zaleci księżom błogosławienie związków homoseksualnych – zwolennicy zmian czują się coraz silniejsi. W wigilię spotkania...

Wokół Synodu: Instrumentum Laboris i „tak”, i „nie” o Komunii świętej po rozwodzie

Wokół Synodu: Instrumentum Laboris i „tak”, i „nie” o Komunii świętej po rozwodzie

Dokument przygotowujący do kulminacyjnej sesji Synodu Biskupów o rodzinie w październiku 2015 r. jest nie po katolicku nieprecyzyjny – czy po to, by jednak umożliwić Komunię świętą dla osób w...

Polecana i palona książka o małżeństwie

Polecana i palona książka o małżeństwie

„Pozostać w prawdzie Chrystusa. Małżeństwo i Komunia w Kościele katolickim” – podręcznik o małżeństwie współczesnego katolika, czyli książka, którą niszczy kardynał, a poleca arcybiskup.  

Koniec z konkubinatem!

Koniec z konkubinatem!

Uwikłani w związek bez zobowiązań? Tracący lata w związku bez przyszłości? Żyjący bez ślubu i bez małżeństwa? Teraz jest najlepszy moment na to, by nareszcie przestać żyć byle jak, teraz...

O jałmużnie w Wielkim Poście

O jałmużnie w Wielkim Poście

Jak praktykować jałmużnę wielkopostną i jak uniknąć niedobrej dobroczynności. I jak dobroczynność pomaga w małżeńskiej miłości.  

O modlitwie w Wielkim Poście

O modlitwie w Wielkim Poście

Jak i o co modlić się w Wielkim Poście, by Bóg wysłuchał i spełnił. I jak modlitwa pomaga w miłości i w małżeństwie.  

Wielki Post pomaga małżeństwom, budzi żyjących bez ślubu

Wielki Post pomaga małżeństwom, budzi żyjących bez ślubu

Wielki Post jest czasem poprawy relacji w małżeństwie, pomaga związkom będącym w kryzysie, może również rozwiązać problemy w rodzinie, a żyjącym bez ślubu pokazać piękno miłości – kardynał Dziwisz broni...

Z miłości (nie tylko) do siebie

Z miłości (nie tylko) do siebie

Jak zapanować nad swymi słabościami, jak stać się lepszą wersją siebie i jak być pięknym nie tylko od zewnątrz, czyli wielkopostne ćwiczenia na nową drogę życia.  

I ślubuję ci, a może wcale nie – czas na kościelne rozwody?

I ślubuję ci, a może wcale nie – czas na kościelne rozwody?

Według teorii – nie są możliwe kościelne rozwody; według praktyki – coraz bardziej. Kościół rozważa totalne uproszczenie procedur orzekania nieważności małżeństw.  

Święta Bożego Narodzenia cudowne, o ile pół-rodzinne...?

Święta Bożego Narodzenia cudowne, o ile pół-rodzinne...?

Dla synowych i teściowych: o Świętach Bożego Narodzenia, jako prawdziwym wyzwaniu dla kobiet, które i w święta nie chcą się widzieć!  

O narzeczonych, którzy czekają na ślub, by żyć jak mąż i żona

O narzeczonych, którzy czekają na ślub, by żyć jak mąż i żona

Radosne oczekiwanie na ślub, na małżeństwo, na rodzinę – na pełnię życia jak mąż i żona, dopiero po ślubie – trochę zapomniane, ale logicznie uzasadnione. Co widzą w nim pary,...

Synod o rodzinie pełen „niespodzianek”

Synod o rodzinie pełen „niespodzianek”

Zakres zmian, jakie biskupi są gotowi wprowadzić w doktrynie, zasygnalizowany na Synodzie o rodzinie sprawia, że katolickie małżeństwa mają prawo czuć się zagubione. Fakt, że ostateczny etap synodu dopiero przed...

Czy małżonkowie chcą jeszcze słuchać o miłości

Czy małżonkowie chcą jeszcze słuchać o miłości

Hierarchowie i eksperci zgromadzeni na III Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów poświęconym rodzinie będą rozmawiać o problemach małżeństw, ale dlatego, by dotrzeć do nich z przekazem o pięknu bycia razem.  

Małżeństwo dla wszystkich! I dla księży też?

Małżeństwo dla wszystkich! I dla księży też?

Czy Franciszek jest przeciwnikiem celibatu? – słowa papieża wypowiedziane w wywiadzie dla włoskiej prasy zdumiały wiernych, a zachęciły grupy lobbujące za małżeństwami dla księży...  

O dewaluacji miłości

O dewaluacji miłości

Gdzie jest przyczyna kryzysu rodziny i gdzie nadzieja dla zagrożonych nim małżeństw oraz o stanowisku Kościoła wobec Komunii św. dla związków niesakramentalnych opowiada filozof ks. prof. Bogdan Czupryn.  

Jan Paweł II o małżeństwie i rodzinie

Jan Paweł II o małżeństwie i rodzinie

Papież Jan Paweł II zapisał się w pamięci współczesnych jako obrońca małżeństwa, obrońca życia, wsparcie dla rodziny.  

Piękne i szczęśliwe małżeństwa uleczą nasz kryzys rodziny

Piękne i szczęśliwe małżeństwa uleczą nasz kryzys rodziny

Szczęście płynące z trwałego związku powinno być przedmiotem troski Kościoła, a nie skupianie się na sakramentach dla osób rozwiedzionych – mówią duchowni we Francji. Trzeba przeciwdziałać kryzysowi rodziny – zgadzają...

Franciszek do narzeczonych: małżeństwo to praca artystyczna!

Franciszek do narzeczonych: małżeństwo to praca artystyczna!

Małżonkowie powinni codziennie podejmować wysiłek artystyczny: upiększania siebie wzajemnie – wskazał Franciszek na spotkaniu z narzeczonymi.  

Wielkopostne postanowienia dla dobra małżeństwa

Wielkopostne postanowienia dla dobra małżeństwa

Jak w trzech krokach wykorzystać Wielki Post i jego wyrzeczenia w intencji małżeństwa i jak sprawić, by były ćwiczeniem z poprawy na trzech etapach związku.  

Franciszek na walentynki: miłości potrzeba jak chleba powszedniego

Franciszek na walentynki: miłości potrzeba jak chleba powszedniego

Zakochani, którzy nie wierzą w sens małżeństwa, powinni się leczyć ze zwątpienia i codziennie prosić o miłość – pouczył Franciszek na spotkaniu z parami w dzień świętego Walentego.  

Nie tylko święty Walenty

Nie tylko święty Walenty

Nie jeden święty Walenty jest patronem dla małżeństw i zakochanych. Wielu innych świętych może być nawet małżeństwom bardziej potrzebnych.  

Papież wezwał polskich księży do pomocy małżeństwom

Papież wezwał polskich księży do pomocy małżeństwom

Papież Franciszek poprosił polskich księży, by tak przygotowywali młodych do małżeństwa, by umieli sobie przebaczać i nie popadali w pułapkę mentalności odrzucenia.  

Polska rodzina we mgle i w zakręcie

Polska rodzina we mgle i w zakręcie

Dziecko we mgle oraz kobieta i mężczyzna, małżeństwo i rodzina, jakich świat nie widział – sen gender o stworzeniu nowego człowieka. Sen, który dla rodzin przypomina koszmar. I przed którym...

Po co rodzinom Objawienie Pańskie

Po co rodzinom Objawienie Pańskie

Święto Trzech Króli przypomina, jak sięgać gwiazd, jak budować dom pełen miłości i jak tworzyć rodzinę, która stanie się przykładem dla innych.  

Niemożliwe święta Bożego Narodzenia

Niemożliwe święta Bożego Narodzenia

Polacy cenią rodzinę i marzą o rodzinnych świętach, a jednak rodzinne święta staną się wkrótce niemożliwe...  

Małżeństwo tylko dla odważnych

Małżeństwo tylko dla odważnych

Po co się wiązać na całe życie i jak w trudnych czasach założyć rodzinę. I co o tym wie papież Franciszek.  

Święta Elżbieta od trudnych małżeństw

Święta Elżbieta od trudnych małżeństw

Wśród wszystkich świętych wielu jest patronów małżeństwa – w tym święta Elżbieta od związków trudnych, wymagających poprawy i nawrócenia.  

O wyższości małżeństwa wierzącego

O wyższości małżeństwa wierzącego

Czyli dlaczego trzy razy bardziej się opłaca tworzenie małżeństwa religijnego od związku religijnie obojętnego.  

Po co się męczyć w małżeństwie?

Po co się męczyć w małżeństwie?

Jeśli małżeństwo jest nieudane, czy rozwód przerwie nieszczęście. Gdy szczęście w małżeństwie zależy od jego przetrwania.  

Święty Jan Chrzciciel: zginął w obronie małżeństwa

Święty Jan Chrzciciel: zginął w obronie małżeństwa

Jan Chrzciciel zginął, bo bronił małżeństwa, można więc podejrzewać, że jest obrońcą małżeństw i w niebie – a nawet, że został nim specjalnie.  

Jak małżeństwo ratuje a konkubinat niszczy

Jak małżeństwo ratuje a konkubinat niszczy

Jak trudno o dobro w życiu bez ślubu, tak łatwiej uniknąć zła po ślubie, czyli o pożytkach z małżeństwa według św. Augustyna (część pierwsza).  

Małżeństwo jako przepis

Małżeństwo jako przepis

Jeśli rozwód jest drogą do przerwania nieszczęścia, to dlaczego trwałość małżeństwa prowadzić ma do prawdziwego szczęścia?  

Bez ślubu z powodu pewnego rozwodu

Bez ślubu z powodu pewnego rozwodu

Jeśli mieszkanie bez ślubu jest po to, by uniknąć kłopotów rozwodu, to czy związek bez zobowiązań jest dlatego, że dobrze jest się rozstać?  

Małżeństwo jako wyzwanie

Małżeństwo jako wyzwanie

Świat dziś nie wierzy, że młodzi potrafią kochać, dlatego proponuje im jedynie związki tymczasowe – ale Franciszek wierzy, dlatego podczas 28. Światowych Dni Młodzieży wezwał ich do miłości rewolucyjnej.  

Świętojańska noc zakochanych

Świętojańska noc zakochanych

Święto urodzin Jana Chrzciciela zgodnie z tradycją jest również świętem zakochanych, także przyszłych narzeczonych – a z racji patrona – również małżonków...  

Antymałżeństwo

Antymałżeństwo

Związek pary jednej płci nie będzie małżeństwem – bo nie ma nim być. Ma być raczej zamachem na małżeństwo, jakie jeszcze znamy...  

Święty Józef: milczący orędownik rodzin

Święty Józef: milczący orędownik rodzin

W osobie świętego Józefa rodziny mają z pewnością wielkiego patrona – a jednak bardzo szczególnego, bo cichego, niemal zapomnianego...  

Franciszek I: obrońca małżeństwa i rodziny na nasze czasy

Franciszek I: obrońca małżeństwa i rodziny na nasze czasy

Legalizację małżeństw jednej płci nazwał totalnym odrzuceniem Bożego prawa, aborcję – odrażającą zbrodnią, a polityków je popierających, którzy mienią się katolikami, wezwał do refleksji, a nawet powstrzymania się od przyjmowania...

Wszystkiego najlepszego z okazji świętego Walentego!

Wszystkiego najlepszego z okazji świętego Walentego!

Wielkiej miłości i wielu radości dla małżonków i narzeczonych z okazji wspomnienia świętego Walentego, czyli ich najważniejszego patrona.  

Nuda w małżeństwie

Nuda w małżeństwie

Romantyczne porywy serca, pierwsze randki i pocałunki, kocha lubi, a może nie dba? Tylko dla naiwnych. Małżeństwo po prostu jest lepsze!  

Święty Paweł: nawrócony na Miłość

Święty Paweł: nawrócony na Miłość

Wspomnienie tego wydarzenia obchodzimy każdego roku 25 stycznia, by lepiej zrozumieć potrzebę stałej przemiany na lepsze i całkowitego oddania się miłości. Bo święty Paweł wiele mówił o miłości do małżeństw.  

Życzenia na święta dla narzeczonych i nowożeńców

Życzenia na święta dla narzeczonych i nowożeńców

Tradycyjne Boże Narodzenie jest piękne, natomiast świętowanie Bożego Narodzenia bez Boga i bez świętowania można porównać do mówienia bez słów. To po prostu ryk, który nie ma sensu.  

Święty Mikołaj: patron nie tylko dla dzieci

Święty Mikołaj: patron nie tylko dla dzieci

Święty Mikołaj jest nie tylko patronem dzieci, ale może być, a może nawet powinien być, również uznany za patrona panien i małżeństw...  

Zabawa w zabobon

Zabawa w zabobon

Gdy wróżka ujawni sekrety serca, nie udawajmy, że nie wierzymy, że to potrafi i nie udawajmy, że nie wiemy, skąd u niej takie zdolności. I że się tylko dobrze bawimy.  

Małżeństwo, rodzina, ojciec, matka, dziecko wagi państwowej

Małżeństwo, rodzina, ojciec, matka, dziecko wagi państwowej

Wiadomości o pozbawieniu rodziców ich dzieci głęboko oburzają. Ale przygotujmy się na więcej i gorsze, choć by mogło i powinno być lepiej...  

Chcesz wziąć ślub? To to zrób!

Chcesz wziąć ślub? To to zrób!

Narzeczeni pragną często swoimi siłami zorganizować ślub i wesele, dlatego przez lata go odkładają, bo na niego odkładają – a w tym czasie marnują swą młodość.  

Dobrze, gdy w małżeństwie jest (nie)dobrze

Dobrze, gdy w małżeństwie jest (nie)dobrze

Teoretycznie byłoby dobrze, gdyby małżeństwo obfitowało jedynie w przyjemności – w praktyce, gdyby tak było, wcale nie byłoby dobrze!  

Joga wielkiej jałowości

Joga wielkiej jałowości

Sposób na nerwy – głosi reklama jogi – i może kusić zestresowanych. Droga do problemów psychicznych i uwikłań duchowych – przestrzegają przed jogą egzorcyści.  

Po co mieć ślub kościelny?

Po co mieć ślub kościelny?

Dlaczego brać ślub w Kościele – bo tak nakazuje tradycja? I tego chce rodzina? Ale czy raczej mieć ślub w urzędzie? Bo cywilny jest inny? A urzędnicy lepsi od księży?  

Modlitwa małżonków

Modlitwa małżonków

Wspólna modlitwa w małżeństwie jest jednym z przywilejów tego stanu, gwarantem trwałości małżeństwa, lepszym sposobem na spełnienie przedstawianej prośby – warto więc wiedzieć, jak się razem modlić w małżeństwie.  

Święto jak oaza dla małżeństwa i rodziny

Święto jak oaza dla małżeństwa i rodziny

Człowiek jest powołany do odpoczynku i świętowania, które pozwalają mu cieszyć się miłością w małżeństwie i rodzinie – przypomniał Benedykt XVI podczas VII Światowego Spotkania Rodzin.  

Codziennie znajdź czas dla najbliższych

Codziennie znajdź czas dla najbliższych

Jak pogodzić pracę z życiem rodzinnym? Na pierwszym miejscu stawiając zawsze to, by być, a dopiero potem mieć – doradzał papież Benedykt XVI podczas VII Światowego Spotkania Rodzin.  

Powiedz sakramentalne „tak” każdego dnia

Powiedz sakramentalne „tak” każdego dnia

Jak zbudować trwałe małżeństwo i dobrą rodzinę? Poprzez nieustanne wzajemne obdarowywanie siebie miłością – mówił Benedykt XVI podczas VII Światowego Spotkania Rodzin.  

Ślub... czy wesele?

Ślub... czy wesele?

Czy narzeczeni, którzy odkładają ślub ze względu na finanse, a do czasu ich zebrania żyją razem bez ślubu, nie stają de facto przed wyborem – służyć Bogu czy mamonie? I...

Pigułka, protokół i przysięga małżeńska

Pigułka, protokół i przysięga małżeńska

Czy narzeczeni, którzy stosują antykoncepcję, popełniają krzywoprzysięstwo podczas spisywania protokołu przed ślubem? Wkraczają na Nową Drogę Życia czy też robią krok w stronę rozstania?  

Nauka Drogi Krzyżowej dla małżonków i rodzin

Nauka Drogi Krzyżowej dla małżonków i rodzin

W drodze Jezusa na Kalwarię, w Jego upadkach i męce małżonkowie i rodziny mogą odnaleźć naukę dla siebie – decyzją Benedykta XVI rozważania Drogi Krzyżowej AD 2012 poświęcone zostały małżeństwu...

Benedykt XVI: sprawiedliwość i przyzwoitość wymaga, by bronić małżeństwa

Benedykt XVI: sprawiedliwość i przyzwoitość wymaga, by bronić małżeństwa

Obrona instytucji małżeństwa, opartej na komplementarności płci i otwartej na życie, jest kwestią sprawiedliwości, gdyż jest sposobem zabezpieczenia dobra całej wspólnoty ludzkiej.  

Mieszkanie na próbę przed ślubem? Naprawdę?

Mieszkanie na próbę przed ślubem? Naprawdę?

Zwolennicy konkubinatów przekonują, że warto zamieszkać razem bez ślubu, bo na próbę, by sprawdzić, jak by to było po ślubie – ale i tu się mylą...  

Wielki Post przed ślubem

Wielki Post przed ślubem

Post podejmuje się z miłości. Więc można go podjąć również dla miłości. Zwłaszcza dla takiej, która zostanie potwierdzona przysięgą małżeńską.  

Święty Walenty – patron (nie wszystkich) zakochanych

Święty Walenty – patron (nie wszystkich) zakochanych

Walentynki – dzień narzeczonych, małżonków i innych zakochanych. Święto śliczne, ale wcale nie dla wszystkich zakochanych...  

Czy to ta jedyna z którą warto wziąć ślub?

Czy to ta jedyna z którą warto wziąć ślub?

Jednym z argumentów osób żyjących razem bez ślubu jest, że ciągle nie wiedzą, czy druga osoba to ta jedyna im pisana. Udowodnimy, że to nie powód, by bać się małżeństwa.  

Ślub dlaczego?

Ślub dlaczego?

Dla dobra, dla dobra wspólnego, a dokładnie, fachowo, bonum coniugum...  

Nowa Droga Życia

Nowa Droga Życia

Czy wiecie, że nie każdy związek i nie każde małżeństwo wstępuje na Nową Drogę Życia? Tylko młode pary tak mądre jak Mędrcy ze Wschodu...  

Sposoby na kryzys. Także małżeński

Sposoby na kryzys. Także małżeński

Kryzys – na ustach wszystkich. Już jest, albo dopiero będzie. A jak już będzie, to może spowodować i kryzys w związku i w małżeństwie. Ale wtedy warto znać sposoby na...

Boże Narodzenie narzeczonych, małżonków... i innych

Boże Narodzenie narzeczonych, małżonków... i innych

Zakochani to mają dobrze w Święta! Dobrze mają narzeczeni, małżeństwa i rodziny, bo „związki bez zobowiązań” są biedne jak Biedroń w Święta...  

Adwent: czas zakochanych

Adwent: czas zakochanych

Adwent to czas radosnego oczekiwania na wielkie wydarzenie: na Miłość – w tym kontekście powinien więc być szczególnie bliski narzeczonym przygotowującym się do ślubu.  

Komplikacje w konkubinacie

Komplikacje w konkubinacie

Pary tworzące tzw. „związek bez zobowiązań” wcale nie ułatwiają sobie życia, ale wręcz przeciwnie: bardzo je sobie komplikują. Co najmniej na siedem sposobów...  

Dopóki nie znajdę małżeństwa idealnego

Dopóki nie znajdę małżeństwa idealnego

Argumentem przeciw małżeństwu ma być, że nie ma związków idealnych i dlatego ma nie być warto się wiązać w ogóle. Udowadniamy, że to bez sensu!  

(Nie)potrzebny papierek

(Nie)potrzebny papierek

Zgodnie z obietnicą, rozprawiamy się z niemądrymi argumentami przeciw małżeństwu. Po pierwsze więc dowodzimy, że nie jest prawdą, iż ślub niczego nie zmienia, a prawdziwa miłość nie potrzebuje być potwierdzona...

Gdy on lub ona ślubu nie chce

Gdy on lub ona ślubu nie chce

Gdy ona marzy o ślubie, a on marzy o niej, sprawa jest prosta. Ale co w sytuacji, gdy jedno z dwojga ślubu nie chce? Czy warto do małżeństwa przekonywać? I...

Szczęść Boże młodej parze!

Szczęść Boże młodej parze!

Ślub brany tylko po to, by zadowolić babcię, by zyskać głosy wyborców, by on czy ona przestali wreszcie marudzić – a wszystko w Kościele...  

Papież do narzeczonych: Miłość jak Wino

Papież do narzeczonych: Miłość jak Wino

Nadaje życiu smak lecz wymaga czasu, by dojrzeć i być doskonała. Bóg sprawia, że woda codzienności zamienia się w wino miłości!  

Bez lęku przed Miłością

Bez lęku przed Miłością

Są takie pary, które boją się małżeństwa, bo myślą, że po ślubie skończy się ich miłość. A przecież Prawdziwa Miłość dopiero wtedy się zaczyna!  

Strona używa plików cookie. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij.

Rozumiem.