List antyrozwodowy
30 Kwiecień 2017    |    Imieniny obchodzą: Marian, Katarzyna, Jakub

List antyrozwodowy

List antyrozwodowyPiszę, by odpowiedzieć, czy warto się rozwodzić. Bo są dowody na to, że da się uratować małżeństwo, a rozwód nie rozwiązuje problemów, ale tworzy wiele nowych.

 

 

Zdecydowałam się napisać do Ciebie list. Po pierwsze piszę dlatego że Twoje problemy mnie także martwią, co więcej one mnie dotyczą, bo problemy rodziny dotyczą wszystkich. Po drugie dlatego że – choć wiele osób jest Tobie bliższych lub większe ma doświadczenie – od lat piszę o małżeństwie, doradzam parom: bardzo więc zależy mi na Twoim małżeństwie. I po trzecie dlatego że z posiadanej przeze mnie wiedzy wynika jasno, że małżeństwo i rodzina są wielką wartością, bardzo dziś atakowaną i przez to niedocenianą, a rozwody, choć są przedstawiane dość pozytywnie, nie dają spodziewanej ulgi ani radości. I że są sposoby na to, by odbudować nawet mocno nadszarpnięte małżeństwo.

 

Po co się męczyć w małżeństwie

 

Małżeństwa przechodzą kryzysy – przechodzą je wszystkie małżeństwa, a niektóre się przez nie nawet rozpadają. Rozwody jawią się jako rozwiązanie przynoszące ulgę od ran, konfliktów, niezrozumienia, a z drugiej strony – jako niezbyt straszna komplikacja życiowa, ostatnio szczególnie dla kobiet, które mają wykształcenie, pracę, doświadczenie zawodowe. I są piękne, więc pragną być docenione i mają poczucie, że zasługują na docenienie.

 

Nic zatem dziwnego, że to właśnie kobiety coraz częściej są stroną wnoszącą o rozwód – w Ameryce stanowią już nawet większość. Jako że dodatkowo w Ameryce od lat rozpada się wiele związków, zebrano tam sporo danych o związkach i rozwodach, a także o ich efektach – w tym ze szczególnym zwróceniem uwagi na sytuację kobiet.

 

Dr Linda Waite, socjolog z Uniwersytetu Chicago, od lat zajmuje się sprawami małżeństw, obserwując rosnącą popularność rozwodów wśród kobiet, w marcu 2009 roku skonfrontowała z danymi m.in. pogląd, że na rozwodach emocjonalnie korzystają właśnie kobiety. „Nie znalazłam potwierdzenia, by szczególnie kobiety korzystały na odejściu ze złego małżeństwa” – musiała napisać w komentarzu do badań – „ani na to, by osoby po rozwodzie, które założyły nowy związek, były szczęśliwsze od tych, które pozostały w małżeństwie”. Znalazła potwierdzenie tylko na jedną prawidłowość: że osoby po rozwodzie czy w separacji są mniej zadowolone z życia od tych, które jednak pozostają w małżeństwie!

 

Wcześniej, w lipcu 2002 roku, Waite stanęła przed większym wyzwaniem, bo zbadała, jakie korzyści daje rozwód i to przy założeniu, że alternatywą jest pozostanie w nieszczęśliwym, nieudanym małżeństwie. Popularny pogląd jest taki, że choć rozwód nie jest może wielkim szczęściem, to jednak jest lepszy dla związków nieudanych niż pozostanie razem. Tymczasem wyniki były niespodziewane: po pierwsze rozpadają się głównie związki, które nie są bardzo nieszczęśliwe czy patologiczne – tylko są przeciętne. Zatem pozostanie w związku nie wiązałoby się z cierpieniem.

 

Po drugie: niemal 70% par, które uważały się za nieszczęśliwe w małżeństwie, ale się nie rozwiodły, po zaledwie 5 latach uważało się za bardzo zadowolonych ze związku – w dodatku niemal 80% z tych, którzy byli bardzo nieszczęśliwi, po 5 latach uważało się za znacznie bardziej szczęśliwych od innych. Nieszczęścia i kryzysy są więc przejściowe – dzisiejsze problemy za chwilę są zapominane.

 

Po trzecie: osoby, które się rozstały, według badań, wcale po latach nie uważały się za szczęśliwsze, rozstania bowiem zakończyły dla nich jedne problemy, ale stworzyły nowe – samotność wiązała się z depresjami, nowe związki miały swoje kryzysy, a osoby po rozwodzie nie miały doświadczenia w ich rozwiązywaniu. Tymczasem małżeństwa nauczyły się rozwiązywać konflikty, a nawet być szczęśliwymi mimo nich. Waite podsumowała: większe szczęście od rozwodu daje przetrwanie w małżeństwie, nawet gdy wydaje się ono nieudane; warto się męczyć w małżeństwie, by nauczyć się bycia razem, bo przetrwanie kryzysu i budowanie trwałego związku daje poczucie bezpieczeństwa, satysfakcji, przynosi szczęście.

 

Czy rozwody dają szczęście

 

Wspomniane badania Waite pokazują jeszcze, że małżeństwa rozpadają się wcale nie tylko dlatego że są bardziej nieszczęśliwe od innych – większość bowiem stanowią te, które w badaniu parę lat wcześniej uważały się za całkiem zadowolone ze związku, a wśród tych, które przetrwały, są nawet pary patologiczne. Dlaczego przetrwały jedne, a rozpadły się bardzo do nich podobne inne? Według badań pary rozpadają się przede wszystkim dlatego że uwierzyły, iż rozwód jest lepszy od trwania razem, uwierzyły, że ich problemy są niemożliwe do rozwiązania, przestały wierzyć w swój związek i rodzinę.

 

Trudno im się dziwić – w prasie kobiecej nieustannie trafiam na artykuły, a w kinie czy telewizji pełno jest filmów, o zdradzanej kobiecie, która się rozwodzi, by poznać miłość swego życia i założyć znacznie lepszą drugą rodzinę. Historie takie są oczywiście możliwe, ale statystyki pokazują raczej ciemne oblicze rozwodów i separacji.

 

Rozwody są – po utracie bliskiej osoby – drugą najbardziej stresującą sytuacją w życiu, potrafią wpędzić w nerwice i depresje. Żal po utraconej miłości i związku, żal z powodu rozbitej rodziny i stracie kontaktu z bliskimi jest bardzo silny, po latach znacznie mocniej odczuwany niż strata okazji materialnej – wynika z badań przeprowadzonych w 2012 r. przez Neala Roese'a, profesora marketingu z Kellogg School of Management na Uniwersytecie Northwestern.

 

W dodatku ponad 70% kobiet po latach żałuje, że się rozwiodły, część nie potrafi nawet dobrze określić powodu rozpadu małżeństwa – wynika z badań polskiej Fundacji Mamy i Taty, przeprowadzonych w 2011 roku. Rozwody powodują na ogół spadek poziomu życia, szczególnie odbijają się na sytuacji materialnej kobiet. Mitch Pearlstein, niegdyś współpracownik prezydenta Ronalda Reagana, w 2011 r. opublikował książkę „From Family Collapse to America’s Decline” („Od upadku rodziny do załamania Ameryki”), w której wykazał, że osoby po rozwodzie częściej potrzebują pomocy społecznej, są sfrustrowane i nieporadne.

 

Osoby po rozwodzie mają o 40% większe prawdopodobieństwo stworzenia kolejnego konfliktowego związku, natomiast te, które wierzą, że małżeństwo jest na zawsze, wspólnie podejmują decyzje, a przede wszystkim są religijne, mają większe szanse stworzenia szczęśliwego i zgodnego małżeństwa – wykazali z kolei w roku 2012 badacze z Uniwersytetu Stanowego w Ohio, Claire M. Kamp Dush i Miles G. Taylor.

 

Bo rozwód wiąże się jeszcze i z tą komplikacją, że odłącza od Boga, w przypadku tworzenia kolejnego związku – uniemożliwia korzystanie z sakramentów, a jest to wielkie ryzyko, nie wiadomo, czy życie pozwoli jeszcze na pojednanie się z Bogiem. Brak pojednania z Bogiem oraz z małżonkiem może zamykać na niebo, rana zadana małżeństwu, może być wielką krzywdą, tymczasem tworzenie kolejnego związku jest przecież loterią – wiadomo, jaki jest małżonek, z którym się przeżyło 20 lat, jednak zupełnie nie wiadomo, jaki będzie inny człowiek, bo może okazać się niepoważny i nieodpowiedzialny.

 

Rozwody rodziców ciężko odbijają się również na dzieciach, bez względu na to, jak bardzo kulturalne jest rozstanie rodziców, a nawet bez względu na wiek dzieci. Dzieci z rozbitych rodzin często nie umieją stworzyć stabilnego, trwałego związku, niektóre z tego powodu przeżywają ogromne dramaty. W Anglii w 2013 r. powstał dokument nakręcony przez reżysera, który z własnego doświadczenia mówił, jak wielką traumą jest rozwód rodziców. Olly Lambert w filmie „Mum and Dad are Splitting Up” (Mama i tata się rozchodzą), przyznał, że musiał poddać się terapii po rozwodzie rodziców, inni bohaterowie jego filmu mówili, jak wielką odczuwają do rodziców niechęć z powodu ich rozwodu i jak trudno jest im zakładać rodziny.

 

Lambert nawet apeluje do małżeństw przeżywających kryzysy: rozmawiajcie ze sobą, a jak wam nie wychodzi, rozmawiajcie jeszcze i jeszcze, bo dla dzieci rozwód jest wielką tragedią. Z kolei psycholog, Judith Wallerstein, z Uniwersytetu Berkeley zauważyła nawet, że dziecko lepiej znosi tak dramatyczne wypadki, jak śmierć jednego z rodziców niż rozwód! Tym bardziej że po rozwodzie rodzice często myślą o zakładaniu nowych związków i rodzin, a wtedy poprzednie rodziny schodzą na plan dalszy, dzieci więc czują odrzucone, zapomniane, brak im poczucia bezpieczeństwa, brak fundamentu, na którym mogłyby się oprzeć, wkraczając w dorosłość, a nawet będąc dorosłymi – gdy coś im w życiu nie wyjdzie.

 

Uratować co się da

 

Nie sposób odpowiedzieć, czy każdy związek można uratować – szczególnie, że zależy to zapewne i od stadium jego rozpadu. I – jeśli etap na to pozwala – zależy to jeszcze od woli małżonków – oboje muszą mieć na to ochotę, w dodatku niemałą, muszą być pełni determinacji, tym większej, im więcej krzywd już sobie zadali. Można natomiast powiedzieć, jakie są sposoby na zbudowanie dobrego związku, jakie są podstawy, na których można go oprzeć, by przetrwał, a także, jakie są metody na kryzysy w małżeństwie. Pamiętając jednak – według wniosków z przywołanych wyżej amerykańskich badań nad parami – że podstawową kwestią jest wiara w związek i nie dopuszczanie do siebie myśli o jego rozpadzie.

 

Po pierwsze – podaję za zwierzeniami doradców par w kryzysie – trzeba wiedzieć, że nie ma małżeństw idealnych, każde ma swoje słabości – i jest bardzo dobrze, gdy małżeństwo jest nie tyle świetne, ale po prostu dobre. W 2011 roku psycholog Karen Sherman i dr Wendy Allen, będące doradcami par, opublikowały książkę „How to Survive a Crisis of an Affair” („Jak przetrwać kryzys spowodowany zdradą”) i ujawniły: że jest normalne, gdy małżeństwa się kłócą, gorzej gdyby nie zależało im na rozmowie – a dodatkowo nie warto się martwić, że nie można dojść do porozumienia, bo aż 70% małżeńskich sporów i tak pozostaje nierozwiązanych.

 

Innym mitem o dobrym małżeństwie jest przekonanie, że ma ono dać szczęście – tymczasem ono zależy od umiejętności cieszenia się z tego, co się ma, autorki mówią nawet: „nie spinajcie się, by tworzyć najbardziej idealne małżeństwo na świecie, to naiwność, która nie prowadzi do szczęścia”!

 

Po drugie – na podstawie badań amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health), których badacze przez niemal 30 lat przyglądali się wyselekcjonowanej grupie około 400 małżeństw – dla zbudowania dobrego związku istotne jest wykazywanie się postawą przebaczenia, wyrozumiałości, a także pokory. Osoby, które potrafiły stworzyć dobry związek przyznawały, że wymagały przede wszystkim od samego siebie, że były w stanie zauważyć własne wady, przyznać się do swoich błędów i podjąć pracę nad sobą, by przede wszystkim zmienić samego siebie.

 

Z kolei małżonkowie i również doradcy par w publikacji o małżeńskich sekretach – czyli o tym, co dla wielu jest tajemnicą, wyjaśniają, że trzy mity pokutują w małżeństwie: pierwszy – że kobieta powinna czuć się kochana i spełniona, a tymczasem kobieta oczekuje miłości bardzo dużej, jakiej żaden mężczyzna nie może jej dać, więc musi realnie patrzeć na swoje potrzeby; drugi – kobieta ma prawo mieć wysokie oczekiwania i być wymagająca, a tymczasem mężczyzna też musi mieć poczucie, że staranie się w małżeństwie ma sens; trzeci – że o związek dba tylko kobieta, a tymczasem wielkim pragnieniem mężczyzny jest stworzenie udanego, trwałego małżeństwa.

 

Po trzecie – według badaczy Andrew Christensena i Neila Jacobsona: o ile obie strony są zainteresowane uratowaniem związku, każde małżeństwo może przetrwać nawet w obliczu rozpadu. Naukowcy przez sześć lat śledzili losy ponad setki par planujących rozwód, ich terapię małżeńską, a potem jej efekty po pięciu latach od zakończenia. I dowiedli, że 75% związków można było uratować, a nawet sprawić, że obie strony czuły się w związku ponownie bardzo zadowolone a nawet szczęśliwe! 25% par zdecydowało się na rozwód jedynie dlatego, że jedna strona nie była już zainteresowana ratowaniem małżeństwa.

 

Jak ratować związek? Profesor John Gottman z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle, który przez dziesiątki lat obserwował pary przechodzące kryzysy, opracował dla nich wytyczne: 1. małżonkowie powinni się starać podejmować wspólne działania – najlepiej, by codziennie coś razem zrobili – choćby tak drobną rzecz jak posiłek, a najlepiej to, co nie będzie powodować konfliktów, ale pozwoli im sobie pomóc i docenić pomoc drugiej strony; 2. para powinna codziennie odbyć ze sobą choćby krótką rozmowę – to sposób na uczestniczenie w życiu drugiej osoby, zainteresowanie jej przeżyciami i problemami; 3. obie strony muszą sobie okazywać czułość – nie tyle bliskość seksualną, co zwykłą uwagę, serdeczność, dotyk; 4. małżonkowie powinni na nowo odkryć, że się kochają, a temu służyć będzie podtrzymanie romantyzmu w związku, warto więc raz w tygodniu udać się na randkę, odświętnie się ubrać, wybrać w ulubione miejsce, być dla siebie i ze sobą.

 

Mam jeszcze jedną wiadomość – na pocieszenie – z danych badaczy Claire M. Kamp Dush, Miles G. Taylor i Rhiannon A. Kroeger wynika, że wykres zadowolenia ze związku w stosunku do czasu kształtem przypomina „u” - spada przez pierwsze lata, osiąga minimum po kilkunastu, by potem już wzrastać.

 

Wszystko powyższe, jak widzisz, jest zestawem wniosków z naukowych badań, z doświadczeń ekspertów pomagającym parom, porad psychologów. Tradycja uczyła, że rozwód jest niedobry, że porządna rodzina trwa razem, ale tradycja opierała się jedynie na obserwacji życia codziennego, nie bardzo wyjaśniając, czy poza tą obserwacją zasada się sprawdza i dlatego – gdy nowe tendencje rozwodowe pojawiły się w mediach, filmach i serialach – powiedzenie „w naszej rodzinie nie ma rozwodów” przestało wystarczać jako podstawa do budowania związku, albo fundament, na którym można się oprzeć w momencie wielkiego kryzysu.

 

Badania i statystyka potwierdziły jednak mądrości życiowe starszych pokoleń. Gdyby ich nie było, wiara i sam Bóg, który małżeństwo podniósł do świętości, dlatego zaczyna się ono od Mszy świętej, stanowią gwarancję, że małżeństwo jest związkiem dobrym, zasługującym na wysiłek, na obronę i na docenienie. Ta wiara zresztą i sam Bóg stanowią również najlepsze oparcie dla par – wszystkich par, bo wszystkie przechodzą kryzysy. I na to także są dowody z przywołanych wyżej naukowych badań: bo osoby religijne, mają większe szanse stworzenia szczęśliwego i zgodnego małżeństwa. I osoby religijne, które się o pomoc modlą, rzeczywiście jej doznają w problemach małżeńskich. Dlatego warto wierzyć.

 

Mam nadzieję, że zebrane wiadomości będą dla Ciebie, przydatne, być może zresztą nie są nowością ani odkryciem – gdyby jednak były, postąpiłabym przecież nieprzyzwoicie nie dzieląc się nimi. Dlatego też mam również nadzieję, że wybaczysz mi zabieranie głosu w tej sprawie, która – wiem dobrze – jest bardzo osobista i bardzo dla Was bolesna. A jeśli moja wiedza będzie się mogła Wam przysłużyć, jeśli Wasze małżeństwo przetrwa, będzie to jednak Wasza zasługa, bo wszystko od Was zależy.

 

Polecane również:

 

Fot. Andrekart Photography/Shutterstock.com

ślubne wiadomości - spis treści:

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20

Kto chce być zdrowy, powinien zadbać o małżeństwo

Kto chce być zdrowy, powinien zadbać o małżeństwo

Nie można być szczęśliwym osobno w związku i małżeństwie – można być tylko szczęśliwym razem, bo szczęście żony poprawia zdrowie jej męża – i odwrotnie, i wzajemnie.  

Jak PiS i Kaczyński uratowali Kościół odrzucając ratowanie dzieci

Jak PiS i Kaczyński uratowali Kościół odrzucając ratowanie dzieci

Aborcja jako hołd dla Kościoła katolickiego w Polsce? Nie można zakazać mordowania dzieci, bo zabijanie pomaga pozycji Kościoła katolickiego... Według prezesa Kaczyńskiego.  

Najnowszy gatunek kobiety: z mordą

Najnowszy gatunek kobiety: z mordą

Zwolennicy ewolucji uważają, że człowiek pochodzi od małpy – może on tak, ale kobieta chyba pochodzi od krowy. Przynajmniej ona sama zdaje się tak uważać.  

Ślubosfera: bo nie jest dobrze być singlem

Ślubosfera: bo nie jest dobrze być singlem

Kolejne badania dowodzą, że to nie jest wszystko jedno, jak się żyje – bo samotność dosłownie skraca życie. Lepiej więc nawet mieć problemy sercowe, niż problemy z sercem.  

Przyłącz się i podpisz się: akcja obrony życia została otwarta dla każdego

Przyłącz się i podpisz się: akcja obrony życia została otwarta dla każdego

Materiały do zbierania podpisów w obronie życia zostały udostępnione w internecie – nie tylko mieszkańcy Warszawy i wielkich miast, ale każdy może pomóc ratować dzieci. Bo obrona życia jest jedyną...

Wytrwałość i modlitwa najważniejsze w obronie dzieci nienarodzonych

Wytrwałość i modlitwa najważniejsze w obronie dzieci nienarodzonych

Współczesna walka o prawa dzieci do życia jest jak walka o zniesienie niewolnictwa czy zniszczenie nazizmu, bo jest staraniem o zachowanie cywilizacji chrześcijańskiej – kilka wniosków dla rodzin z angielskiego...

Drogie konie, jak was żal! (I jak was nie żal, drogie dzieci.)

Drogie konie, jak was żal! (I jak was nie żal, drogie dzieci.)

Żal pięknych padłych koni ze stadniny w Janowie Podlaskim. Żałują ich nawet politycy i prowadzą energiczne akcje. Ci sami politycy, którzy wygrali wybory pod hasłem wspierania rodzin i płacenia za...

Wyższe wymagania niedobre dla małżeństwa?

Wyższe wymagania niedobre dla małżeństwa?

Czy można być zadowolonym z gorszego małżeństwa? I czy może być coś złego w stawianiu wysokich wymagań w małżeństwie? Owszem: istnieje metoda na zwiększenie satysfakcji z małżeństwa i jest ryzyko...

Czy wypada się jeszcze cieszyć w Święta Wielkanocne

Czy wypada się jeszcze cieszyć w Święta Wielkanocne

Wojny, zamachy, morderstwa dzieci i obojętność polityków oraz zdrada tych, którzy mieli bronić potrzebujących – wszystko w Wielkim Tygodniu przedświątecznym. Jak więc cieszyć się z miłości i rodziny w Święta...

Co każdy może zrobić, by pomóc dzieciom nienarodzonym

Co każdy może zrobić, by pomóc dzieciom nienarodzonym

Myślisz, że nic nie można zrobić, by zakończył się koszmar aborcji? Że trzeba czekać na polityków, że zajmą się sprawą, jak tylko przestaną się kłócić o stołki? Zobacz, jak wiele...

Co trzeba mieć, by zrobić karierę? I czy można mieć dom jeszcze?

Co trzeba mieć, by zrobić karierę? I czy można mieć dom jeszcze?

Jeśli chcesz jako kobieta zrobić karierę, warto wiedzieć, jakie są businesswomen – czyli jakie cechy charakteru są do kariery potrzebne. I czy można zrobić karierę i mieć dobre małżeństwo i...

Panie poproszą panów... o rękę

Panie poproszą panów... o rękę

Większości mężczyzn i niemal połowie kobiet podoba się rozwiązanie, by to kobiety prosiły mężczyzn o rękę – na razie w Anglii, bo tam walczy się z pojęciem ról kobiecych i...

5 rzeczy, które musisz zrobić dla dobra małżeństwa

5 rzeczy, które musisz zrobić dla dobra małżeństwa

W Wielkim Poście, w ramach przygotowań do ślubu czy też przygotowań do okrągłej ślubu rocznicy i także po prostu na co dzień – zestaw postanowień, które warto podjąć dla dobra...

Relacja ze ślubnych targów – czyli dlaczego warto wybrać się przed ślubem na targi

Relacja ze ślubnych targów – czyli dlaczego warto wybrać się przed ślubem na targi

Krakowskie Targi Młodej Pary za nami, impreza cieszyła się powodzeniem – a ci, którzy się na targi udali cieszyli się z tego, co udało im się w ramach przygotowań do...

Na nowo i nową drogę życia

Na nowo i nową drogę życia

Podejmujesz postanowienia – z okazji ślubu, z okazji nowej drogi życia, wciąż na nowo z okazji roku nowego? Sprawdź, komu i dlaczego udaje się zrealizować marzenia i jakie marzenie na...

Sylwester last minute

Sylwester last minute

Pomysłów kilka na wieczór sylwestrowy w związku, w małżeństwie i rodzinie – Sylwester last minute...  

Z rodziną najlepiej na zdjęciach... czy na święta?

Z rodziną najlepiej na zdjęciach... czy na święta?

Święta z rodziną nie kojarzą się najlepiej? Jeśli masz obawy przedświąteczne, poznaj krótką listę najważniejszych powodów, dla których święta z rodziną na pewno będą piękne...  

Zapraszamy na Targi Młodej Pary do Krakowa

Zapraszamy na Targi Młodej Pary do Krakowa

Setki wystawców i tysiące odwiedzających, pokazy mody ślubnej, konkursy i warsztaty – Targi Młodej Pary w Krakowie mają być największym wydarzeniem targowym na terenie Małopolski. Na targach ślubnych narzeczeni mogą...

Targi Ślubne Wedding, Warszawa

Targi Ślubne Wedding, Warszawa

Pokazy mody, prezentacje usług weselnych, a także oryginalnych ślubnych atrakcji, dla narzeczonych, którzy planują ślub nawet ekstrawagancki – Targi Ślubne Wedding, odbędą się w ostatni listopadowy weekend, 28 i 29...

Zamachy w Paryżu i kobiety, które nienawidzą Kościoła

Zamachy w Paryżu i kobiety, które nienawidzą Kościoła

W piątkowy wieczór bawili się do piosenki o całowaniu diabła, gdy zaatakowali terroryści islamscy – zamachy w paryskim Bataclanie nie są pozbawione symboliki. Kultura laicka nie chce ich zauważyć, jak...

Kobieta i kariera – jakie szanse ma ten związek?

Kobieta i kariera – jakie szanse ma ten związek?

Gdy praca jest najważniejsza, zostaniesz sama – historie kobiet, które najwyżej ceniły pracę, obrazują przejście na emeryturę jako moment ciężkiej traumy. Doświadczenia pierwszego pokolenia kobiet, które żyły według haseł rewolucji...

Synod tydzień III: jeszcze dwa synody i biskupki założą rodziny

Synod tydzień III: jeszcze dwa synody i biskupki założą rodziny

O Synodzie Biskupów o rodzinie krążą już dowcipy. Nie ma dostępu do oficjalnego dokumentu przegłosowanego przez biskupów, ale wszyscy ogłosili się zwycięzcami – tak obrońcy doktryny, jak i pragnący jej...

Synod tydzień II: sentymentalny koniec Kościoła katolickiego

Synod tydzień II: sentymentalny koniec Kościoła katolickiego

W drugim tygodniu obrad Synodu Biskupów o rodzinie: abp Gądecki ujawnia fałsz prowadzonych dyskusji; biskupi nie reagują na profanację Eucharystii; a papież Franciszek, ponownie, proponuje koniec Kościoła katolickiego.  

Synod tydzień I: cenzura, herezje i miłosierne rozwody kościelne

Synod tydzień I: cenzura, herezje i miłosierne rozwody kościelne

Synod Biskupów o rodzinie w Rzymie stał się areną prawdziwej walki: abp Gądecki i Kościół Polski ostrzega przed herezją, kard. Gerhard Muller, z Kongregacji Nauki Wiary prosi Franciszka o opamiętanie,...

Synod w Rzymie, rodzina na zakręcie, drogi prowadzące donikąd

Synod w Rzymie, rodzina na zakręcie, drogi prowadzące donikąd

Co wydarzy się na Synodzie Biskupów o rodzinie w Rzymie? A jakie znaczenie mają dyskusje kapłanów? Jeśli nawet Kościół zdecyduje, że Komunię mogą przyjmować osoby rozwiedzione w nowych związkach oraz...

Imigranci, czyli ludzie jako koszt będący zyskiem

Imigranci, czyli ludzie jako koszt będący zyskiem

Dziecko jest kosztem, rodzina jest kosztem i kosztem jest imigrant? Dane ekonomiczne i opracowania badaczy wskazują jednak, że człowiek jest dobrem i bogactwem, a przypływ imigrantów jest korzystny dla gospodarki.  

Dlaczego warto wziąć ślub? Odpowiadają czytelnicy

Dlaczego warto wziąć ślub? Odpowiadają czytelnicy

Bo wszyscy marzymy o miłości, a w małżeństwie otrzymamy jeszcze i przyjaźń, i będzie nie tylko pięknie, ale i normalnie – czyli rozwiązanie konkursu „Podręcznik szczęśliwej żony”.  

Uchodźcy, czyli ostatni test z chrześcijańskiej miłości

Uchodźcy, czyli ostatni test z chrześcijańskiej miłości

Związki bez zobowiązań, które nie szokują, obojętność wobec kolejnych – nieudanych – prób zakazu aborcji, płeć dowolnie definiowana – czy coś jeszcze zostało z kultury chrześcijańskiej? Polskie postawy wobec uchodźców...

Dlaczego związki rozpadają się przez kobiety?

Dlaczego związki rozpadają się przez kobiety?

To kobiety, w zdecydowanej większości, wnoszą o rozwód, to także one, nieco częściej niż mężczyźni, mówią o rozstaniu w związkach nieformalnych – czy dlatego że już nie mogą czy też...

Klub szczęśliwych żon – szczęśliwe małżeństwo jest możliwe!

Klub szczęśliwych żon – szczęśliwe małżeństwo jest możliwe!

Pragniesz mieć szczęśliwe małżeństwo? Ale kto dziś wierzy, że jest to możliwe? Fawn Weaver wierzy. Odkrywa historie par szczęśliwych i w książce zbiera najważniejsze zasady udanego związku. Oto poradnik dla...

Najlepszy czas na ślub

Najlepszy czas na ślub

W jakim wieku wziąć ślub, by małżeństwo było trwałe? Amerykanie odkryli związek między wiekiem małżonków i trwałością związku – trwalsze są związki zawierane nieco później w młodości, ale im później...

Piękna i bestia – czyli miłość wcale nie jest ślepa

Piękna i bestia – czyli miłość wcale nie jest ślepa

Sprawdzono, dlaczego osoby atrakcyjne wiążą się z mniej ładnymi – i dowiedziono, że małżeństwo osoby pięknej i nieładnej będzie szczęśliwe. Oraz, że szczęścia nie daje mieszkanie razem przed ślubem...  

W Ameryce małżeństwo należy się każdemu jak psu zupa

W Ameryce małżeństwo należy się każdemu jak psu zupa

Amerykański Sąd Najwyższy nakazał wszystkim stanom udzielanie ślubu parom homoseksualnym, bo dziś „każdy ma prawo do małżeństwa”. Zachęceni więc zostali poligamiści i wszelkie związki inne...  

Serwisy i aplikacje randkowe, romansowe, zdradowe...

Serwisy i aplikacje randkowe, romansowe, zdradowe...

Jak serwisy i aplikacje randkowe stają się miejscem spotkań dla przygodnego seksu. I dlaczego może to być wina korzystających z nich kobiet – oraz czy mogą temu jeszcze zaradzić.  

Związki partnerskie – nie w Sejmie. I nie w Polsce?

Związki partnerskie – nie w Sejmie. I nie w Polsce?

Sejm – głosami PiS, PSL, ZP, a także części posłów niezrzeszonych i PO – nie zgodził się na debatowanie nad projektem ustawy SLD o związkach partnerskich. Związki partnerskie są odrzucane...

Czerwony dywan, wysokie obcasy i dress code na ślubnym kobiercu

Czerwony dywan, wysokie obcasy i dress code na ślubnym kobiercu

Festiwal w Cannes krytykowany przez półnagie kobiety, że muszą mieć buty na obcasach, więc zapatrzone w celebrytki panny młode nieco zagubione – czy są jeszcze zasady odpowiedniego ubrania obowiązujące nowożeńców...

Wybory a sprawa kobiet. Oraz ich mężczyzn.

Wybory a sprawa kobiet. Oraz ich mężczyzn.

Jak zagłosować w wyborach i poprzeć swoje plany małżeńskie i rodzinne – zrealizować marzenia o rodzinie i mieć swobodę wyboru, czy pozostać w domu czy pracować poza nim, albo nawet...

Od czego zależy szczęście w małżeństwie

Od czego zależy szczęście w małżeństwie

Co to za różnica, czy buduje się związek, małżeństwo i rodzinę na wartościach i na wierze czy też wierzy się, że za wszystko wystarczy mu miłość?  

Wiosna miłości małżeńskiej

Wiosna miłości małżeńskiej

Gdy miłość innych kwitnie, jak drzewa i krzewy na wiosnę, dlaczego nie każda, szczególnie dlaczego nie małżeńska? I co można zrobić, by miłość małżeńska zakwitła raz jeszcze od nowa.  

In vitro w Polsce

In vitro w Polsce

Żeby można było zabić nawet 5 z 6 własnych dzieci oraz by wszyscy finansowali sztuczne tworzenie i selekcjonowanie dzieci, także ci, którzy są przeciw – posłowie przyjęli, a prezydent popiera...

Zgodne małżeństwo i rodzina – na święta, od święta...

Zgodne małżeństwo i rodzina – na święta, od święta...

Spory, narzekania, zniechęcenie – trzy etapy życia w małżeństwie? Niekoniecznie. Alternatywa: zgoda w małżeństwie i rodzinie, istnieje... choć może dla odważnych jedynie.  

List antyrozwodowy

List antyrozwodowy

Piszę, by odpowiedzieć, czy warto się rozwodzić. Bo są dowody na to, że da się uratować małżeństwo, a rozwód nie rozwiązuje problemów, ale tworzy wiele nowych.  

Seksodus: czyli o mężczyznach, którzy nie chcą kobiet

Seksodus: czyli o mężczyznach, którzy nie chcą kobiet

Ze złości, z rozpaczy, z wyrachowania – są mężczyźni, którzy, choć pragną mieć rodzinę, unikają kontaktu z kobietami. Na Zachodzie ruch mężczyzn stroniących od kobiet ma już nawet swoją nazwę.  

Feminizm nie jest dla kobiety

Feminizm nie jest dla kobiety

Praca ponad siły, problemy w małżeństwie i pusty dom bez dzieci, w zamian za podarowany samej sobie kwiatek na dzień kobiet. Czego naprawdę pragną kobiety...?  

„Bóg nie umarł”, czyli filmy, które pomagają kochać

„Bóg nie umarł”, czyli filmy, które pomagają kochać

„Bóg nie umarł” i kilka innych filmów, które warto zobaczyć, szczególnie w Wielkim Poście, gdy jest czas na pytania o istnienie Boga, jak i o sens miłości wiecznej, ślubu i...

Wielki Post i małżeństwo

Wielki Post i małżeństwo

Jak sprawić, by Wielki Post stał się prawdziwym prezentem dla par, które pragną poprawić, a nawet naprawić swoje małżeństwo.  

Podarunki, promocje i pomysły walentynkowe

Podarunki, promocje i pomysły walentynkowe

Czekoladowe masaże, weekendowa hotelowa oferta dla dwojga, zaręczynowe promocje, kwiatowe rabaty – z okazji świętego Walentego przegląd pomysłów dla zakochanych, dla zaręczonych i dla tych, którzy już są po ślubie.  

Małżeństwa, Kościół i tajna audiencja transseksualna

Małżeństwa, Kościół i tajna audiencja transseksualna

Para żyjących ze sobą kobiet na tajnej audiencji papieskiej i powszechne popieranie par tej samej płci w świecie świeckim – czy skoro życie w grzechu staje się powszechne, tak Kościół...

Dlaczego atrakcyjna żona tworzy lepsze małżeństwo

Dlaczego atrakcyjna żona tworzy lepsze małżeństwo

Czas przełomu sprzyja rozwodom. Najczęstszy zarzut wobec mężczyzny, który jest nie w porządku: znalazł kochankę, bo żona jest nieatrakcyjna i zajmuje się tylko domem. A może to raczej ona jest...

O dobrych prezentach dla narzeczonej i dla żony, dla narzeczonego i dla męża

O dobrych prezentach dla narzeczonej i dla żony, dla narzeczonego i dla męża

Kilka pomysłów na odpowiedni prezent dla żony od męża i narzeczonych – dla siebie wzajemnie.  

Prawdziwy obraz nowoczesnej rodziny

Prawdziwy obraz nowoczesnej rodziny

Związki bez zobowiązań, związki po rozwodzie czy związki odmienne nie są tak tęczowo kolorowe, jak mają się wydawać – mogą być nawet przepisem na biedę.  

Lepsza połówka stoi za małżonka sukcesem zawodowym

Lepsza połówka stoi za małżonka sukcesem zawodowym

Związek z odpowiednią osobą wspomaga sukces zawodowy zarówno mężczyzny jak i kobiety. A jednak bardziej jeszcze, gdy w domu pracuje tylko jedna osoba.  

Dom czy kariera... limitowana?

Dom czy kariera... limitowana?

Powód, by kobiety nie wybierały kariery zamiast domu? Według badań mają mniejsze szanse na awanse, w negocjacjach z kobietami łatwiej się kłamie, kobiety częściej są oszukiwane...  

Jak wyjść za mąż

Jak wyjść za mąż

Wyjść za mąż w ogóle – czy też raczej w ogóle nie wyjść? Oraz jak wyjść za mąż dobrze i czy małżeństwo może wyjść na dobre...  

Miłość, która szybko odchodzi

Miłość, która szybko odchodzi

Że kochać trzeba szybko, bo czasu jest mało, nie tylko brzmi tak ładnie, ale przede wszystkim tak prawdziwie...  

Moje życie kiedy indziej

Moje życie kiedy indziej

Coraz więcej kobiet pragnie dobrego małżeństwa i dużej rodziny, wyżej ceni dom niż karierę... jednak dopiero po 40., gdy może być za późno.  

Jak oburza a jak powinien oburzać los 200 porwanych Nigeryjek

Jak oburza a jak powinien oburzać los 200 porwanych Nigeryjek

Demonstracje, akcje, petycje i społecznościowe poparcie dla uwolnienia ponad 200 porwanych w Nigerii dziewczynek, które mają być zmuszone do małżeństwa i sprzedane – bardzo cenne i bardzo niewystarczające.  

Indywidualny partner idealny

Indywidualny partner idealny

Nie warto pragnąć związku z mężczyzną najbardziej popularnym ani najpiękniejszą kobietą, ale poszukać idealnego męża i żony idealnej – indywidualnie.  

Miłość od Święta

Miłość od Święta

Święta nie są tylko okazją do odpoczynku, albo przymusowej bezczynności, ale czasem dzielenia się miłością – szczególnie w małżeństwie i rodzinie. I szczególnie w czasie kryzysu.  

Małżeństwo i niespełnione oczekiwania

Małżeństwo i niespełnione oczekiwania

Gdy małżeństwo nie spełnia oczekiwań, to może być wina nie tyle małżonka, co oczekiwań. Bo niektóre wymagania spełnia nie tyle małżeństwo, co przyjaźń.  

Zadowolony mąż – na szczęście w małżeństwie

Zadowolony mąż – na szczęście w małżeństwie

Zadowolenie ze związku, poczucie satysfakcji z małżeństwa – według ostatnich odkryć amerykańskich – zależy przede wszystkim od mężczyzny – przyznają same kobiety.  

Ile powinna – i czy powinna? – zarabiać kobieta pracująca w domu?

Ile powinna – i czy powinna? – zarabiać kobieta pracująca w domu?

Według ekonomicznych kalkulacji praca w domu dawałaby kobiecie poważne wynagrodzenie. Ale staranie się o wypłatę za pracę w domu mogłoby się kobiecie wcale nie opłacać...  

O partnerskim małżeństwie. Na (nie)szczęście?

O partnerskim małżeństwie. Na (nie)szczęście?

Gdy mężczyzna wykona połowę kobiecych obowiązków domowych, czy przyniesie to szczęście kobiecie? I czy jej da szczęście wykonanie obowiązków męskich?  

O pożytkach i sposobie na świętego Walentego

O pożytkach i sposobie na świętego Walentego

Dlaczego warto – a niekiedy nawet trzeba – świętować zakochanie i miłość 14 lutego. I jak warto – oraz jak wypada – przed i po ślubie obchodzić dzień świętego Walentego.  

UE narzuci Polsce „tęczowe rodziny”?

UE narzuci Polsce „tęczowe rodziny”?

Parlament Europejski pracuje nad rezolucją postulującą przyznanie przywilejów osobom homoseksualnym w kwestii małżeństwa, adopcji dzieci i edukacji. A jedynym sposobem na uniknięcie posądzenia o homofobiczną nienawiść jest podpisanie sprzeciwu.  

Amerykańska nowenna za życiem. Z zaproszeniem.

Amerykańska nowenna za życiem. Z zaproszeniem.

Za matki, ojców, rodzeństwo, dziadków - biskupi amerykańscy proszą o modlitwę za życiem w dniach 18 – 26 stycznia 2014 r. – by skończyła się w Ameryce hańba aborcji. I...

Noworoczne postanowienia dla dobra rodziny i małżeństwa

Noworoczne postanowienia dla dobra rodziny i małżeństwa

O dobrych postanowieniach, które można wypełnić i o równie dobrych, których jednak wypełnić się nie da.  

Najważniejsze postanowienie noworoczne. I miłosne

Najważniejsze postanowienie noworoczne. I miłosne

Zamiast listy dobrych postanowień na nowy rok jak na nową drogę, postanowienie tylko jedno, ale takie, które każda para, przed czy po ślubie, powinna podjąć...  

(Świąteczny) sekret dobrych małżeństw

(Świąteczny) sekret dobrych małżeństw

Szczodrość, życzliwość i chęć obdarowywania – postawy świąteczne, oby nie tylko odświętne – są podstawą dobrych relacji małżeńskich.  

Bylebyś nie wzięła ślubu i nie miała zaraz dzieci!

Bylebyś nie wzięła ślubu i nie miała zaraz dzieci!

Mieszkanie bez ślubu i branie pigułek od zaraz i bez problemu to realizacja marzeń dzisiejszej młodzieży czy raczej starszych pokoleń?  

Jak (nie)ważna jest komunikacja w związku

Jak (nie)ważna jest komunikacja w związku

Niespodziewanie okazuje się, że dobra komunikacja nie gwarantuje dobrego związku, a może nawet świadczyć o jego kryzysie...  

Twitt z miłosnym wyznaniem i sms na rozstanie

Twitt z miłosnym wyznaniem i sms na rozstanie

Skoro rzeczywistość wirtualna jest stałym elementem realnej, coraz więcej par łączy się przez portale społecznościowe, a rozstaje przez sms.  

Nie ma brzydkich panien młodych

Nie ma brzydkich panien młodych

Z faktu, że każda kobieta na ślubnym kobiercu jest piękna, wynika nauka dla wszystkich kobiet: od najmłodszych po wiekowe.  

Małżeństwo przedłuża życie

Małżeństwo przedłuża życie

Małżeństwo, lepiej niż zaawansowane leczenie, pomaga osobom chorym na najcięższe choroby i znacznie przedłuża im życie.

Jak się nie kłócić

Jak się nie kłócić

Jeśli warto wiedzieć, jak się kłócić, to tym bardziej że nie zawsze warto się kłócić. I że można się nauczyć życia w zgodzie w małżeństwie, z rodziną, z otoczeniem.  

Zmiana płci i zamęt w małżeństwie

Zmiana płci i zamęt w małżeństwie

Polscy posłowie oraz polski rząd pracują nad prawem ułatwiającym zmianę płci, finansującym ją z podatków i umożliwiającym śluby dwóch panów.  

Sekrety małżeńskie

Sekrety małżeńskie

Tajemnice, które powinny zostać poznane, bo dają wiedzę niezbędną dla wszystkich małżeństw – par idealnych i kryzysowych, nowożeńców i dostojnych jubilatów...  

Ślubosfera ma urodziny nr 2.

Ślubosfera ma urodziny nr 2.

Z okazji drugiej rocznicy Ślubosfery świętujemy sukces pewnego zamieszania i zamieszczamy wyjaśnienia na temat przeznaczenia...  

Małżeńskie sekrety: #3 małżeńskie mity męskie

Małżeńskie sekrety: #3 małżeńskie mity męskie

I jeszcze kilka problemów małżeńskich, przez które cierpią żony, ale którym – być może – wcale nie są winni mężowie...  

Małżeńskie sekrety: #2 – mąż też człowiek

Małżeńskie sekrety: #2 – mąż też człowiek

Dla kobiet, które uważają, że mają małżeńskie problemy: być może nie zauważają już w mężu człowieka...  

Małżeńskie sekrety: #1 – emocjonalna studnia bez dna

Małżeńskie sekrety: #1 – emocjonalna studnia bez dna

Nawet najbardziej kochające się małżeństwa mają swoje problemy – oto więc pierwszy sposób na poprawę w związku, gdy wydaje się, że druga strona nie liczy się z uczuciami...  

Małżeństwo jest najważniejsze

Małżeństwo jest najważniejsze

Zupełnie niespodziewanie okazało się powszechnie, że małżeństwo jest najważniejsze na świecie.  

Ostatnie doniesienia w sprawie polskiej pary młodej

Ostatnie doniesienia w sprawie polskiej pary młodej

Coraz dłuższe zaręczyny, coraz śmielsze marzenia, a może raczej ślub i wesele coraz bardziej w sferze marzeń? Obraz współczesnej polskiej pary młodej w „Ogólnopolskim Raporcie Ślubnym”, coraz bardziej zastanawiający.  

Dlaczego wcale nie jest dobrze, by człowiek był sam

Dlaczego wcale nie jest dobrze, by człowiek był sam

Teoretycznie osoby samotne mają takie same szanse, jak zamężne i żonate, by żyć długo i w dobrym zdrowiu, ale w praktyce singlom jest jednak gorzej, właśnie przez samotność.  

Jak zmienić małżeństwo na lepsze

Jak zmienić małżeństwo na lepsze

Jak wskazują doświadczenia rozwodników, którym udało się zbudować dobre małżeństwo drugie, powodzenie związku zależy od pracy nad sobą – sposób wart wykorzystania, by zbudować dobre małżeństwo pierwsze.  

Postanowienia noworoczne na nową drogę życia

Postanowienia noworoczne na nową drogę życia

O kilku złych nawykach, jakie warto porzucić, tak przy okazji, aby zadbać o związek i poprawić małżeństwo.  

Nowy Rok dla Nowo Żeńców

Nowy Rok dla Nowo Żeńców

Nowy Rok, Nowa Droga Życia, wszystkie momenty przełomowe są okazją i oby stały się początkiem zmiany, nie tylko stanu cywilnego, ale – przede wszystkim – na lepsze.  

Czy to dobrze, by państwo zajęło się dzieckiem?

Czy to dobrze, by państwo zajęło się dzieckiem?

Konferencje i kongresy organizowane dla dobra dzieci, instytucje i urzędnicy zaangażowani w obronę dzieci także, przed rodzicami – czy to im dobrze służy?  

Dlaczego małżeństwa się rozpadają?

Dlaczego małżeństwa się rozpadają?

Małżeństwa rozpadają się najczęściej z powodów raczej błahych – ale skoro powodują rozpad związku, wiedza o nich raczej nie jest błaha...  

Kobieta a sprawa homomałżeństw

Kobieta a sprawa homomałżeństw

Wygrana Baracka Obamy w Ameryce zbiegła się z poparciem dla małżeństw homoseksualnych – szczególnie ze strony kobiet, co szczególnie paradoksalne...  

Czy się różnią kobiety i mężczyźni? I czy potrzebnie?

Czy się różnią kobiety i mężczyźni? I czy potrzebnie?

U nas mówią jeszcze, że kobieta i mężczyzna różnią się pięknie. A we Francji już mówią, bardzo uczenie, że to nie różnice są, ale „konstrukcje społeczne” i że płeć można...

Ślub teraz – gdy nie stać na wesele

Ślub teraz – gdy nie stać na wesele

Dlaczego lepiej wziąć ślub, nawet gdy na niego nie stać, niż czekać, gdy narzeczonych na ślub i wesele stać będzie.  

Pigułka na problemy finansowe

Pigułka na problemy finansowe

Kobiety przyjmują pigułkę antykoncepcyjną przede wszystkim z przyczyn finansowych – wynika z amerykańskich badań – więc można się obawiać, że kryzys gospodarczy zwiększy jej popularność…  

Mężczyzna jako kobieta przyszłości...

Mężczyzna jako kobieta przyszłości...

Na zdjęciu obok przedstawiona została zawartość damskiej torebki przyszłości – to jest najnowsza moda prosto z Francji!  

Nie będzie się liczyć uroda kobiety ani majątek mężczyzny…

Nie będzie się liczyć uroda kobiety ani majątek mężczyzny…

Wraz ze zmianami pozycji społecznej kobiet i mężczyzn, zmieniają się też preferencje męsko-damskie – utrzymują badacze.  

Pół świata w obronie rodziny

Pół świata w obronie rodziny

Obrona rodziny, jakiej nigdy nie było: w dniach 12 – 26 sierpnia 2012 r., peregrynuje po niemal całej Polsce ikona Matki Bożej Częstochowskiej.  

Zaręczyny bez zobowiązań

Zaręczyny bez zobowiązań

Zaręczeni, ale ślubu nie planują – takich par jest niemało, nawet je już filmują – coś nowego wymyśliły, a może sposób jest najstarszy na świecie?  

Metody drobne na małżeństwo dobre!

Metody drobne na małżeństwo dobre!

Pewne drobne i proste sposoby mają wielki wpływ na zbudowanie dobrego małżeństwa – przekonaj się, jak wiele w zawiązku zależy od całkiem niewielkich rzeczy...  

Ślubosfera: urodziny nr 1.

Ślubosfera: urodziny nr 1.

Ślubosfera ma już rok. Zobaczcie, jak i dlaczego tak się staramy i cieszcie się z nami naszymi pierwszymi urodzinami!    

Kto sprzeciwia się związkom partnerskim

Kto sprzeciwia się związkom partnerskim

Dlaczego ustawa o związkach partnerskich, w tym homoseksualnych, dająca im prawa, jakie mają małżeństwa, jest problemem – nawet gdy uwag do niej nie mają niektórzy katolicy…  

Strona używa plików cookie. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij.

Rozumiem.