Wiele przyszłych par młodych podczas planowania miejsc do siedzenia dla swoich gości, staje przed dużym dylematem. Wybór menu, czy dekoracji stołów często staje się już potem tylko formalnością. Podczas usadzania gości kłopotliwe okazują się nie tylko rodzinne problemy, ale też często ograniczone miejsce na sali. Pomocne może okazać się wybranie właściwych stołów.

Mogłoby się wydawać, że decyzja o wyborze stołów nie ma większego znaczenia. Prawda jest jednak taka, że stoły okrągłe i prostokątne znacząco różnią się od siebie swoją funkcjonalnością. Pozwalają też na inne usadzenie gości, które dla pary młodej może mieć duże znaczenie.

Okrągłe stoły na weselu

Warto pamiętać o tym, że stoły okrągłe będą zabierać dużo więcej miejsca, ponieważ nie można ich ze sobą połączyć. Oznacza to, że nie będą one zbyt funkcjonalne jeśli zdecydujemy się na wybór małej sali, na której dodatkowo znajduje się parkiet. Okrągłe stoły mają też określoną liczbę osób, jaką można wokół nich posadzić. Jeśli będziemy mieli małe stoły, przykładowo 6-osobowe, a rodzina będzie się składać z 8 osób, musielibyśmy rozsadzić gości.

Prawda jest jednak taka, że okrągłe stoły posiadają duży plus, ponieważ dają dużo lepszą możliwość komunikacji między gośćmi. Z pewnością taką formę docenią starsze pokolenia, dla których wesele to świetna okazja do spotkań z rodziną i rozmów. Ozdoby na okrągłych stołach wyglądają też zdecydowanie bardziej efektownie, łatwiej też je wykonać. Ten rodzaj stołów nada też wnętrzu romantycznego charakteru i świetnie sprawdzi się w przypadku małej liczby gości lub oddzielnej sali tanecznej.

Prostokątne stoły na weselu

Stoły prostokątne to zdecydowanie najczęstszy wybór par młodych. Bardzo często okazuje się, że sale weselne mają tylko takie stoły do zaoferowania. Jest to jednak zdecydowanie bardziej praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się i na małych i na dużych weselach. Po ustawieniu stołów na sali zyskuje się dużo miejsca do tańczenia. To też dobre rozwiązanie dla osób starszych, które lubią patrzeć, jak bawią się młodzi ludzie. Przy stołach prostokątnych znacznie łatwiej zachować systematykę i ciągłość kompozycji w dekoracjach. Prostokątne stoły pozwolą też na spokojne usadzenie całych rodzin bez obawy, że trzeba będzie ich rozdzielać pomiędzy stoły.

Jeśli chodzi o wady tego rodzaju stołów, to z pewnością jest to ograniczona komunikacja. Zazwyczaj nie mamy możliwości prowadzenia rozmów z osobami, które siedzą 2 krzesełka obok. Dodatkowo nawet w przypadku osób, które siedzą naprzeciwko siebie, komunikację może zaburzać szeroki stół lub ustawione dekoracje. Problem może też pojawić się w trakcie wychodzenia od stołu. Jeśli stoły stoją blisko siebie lub ściany, wyjście na przykład do łazienki będzie nieco ograniczone.